Foto.: pxhere.com

Technológia by mohla byť dostupná do 15 rokov.

Naša planéta sa v priebehu posledných desaťročí dramaticky mení. Klimatické zmeny už dnes ohrozujú budúcnosť milióna ľudí a v najdesivejšom scenári aj celej našej civilizácie. Posledná správa Medzivládneho panelu o zmene klímy hovorí o 12 rokoch. O 12 rokoch počas ktorých musíme spraviť všetko preto, aby sme sa vyhli katastrofickému scenáru. Jedna z najodvážnejších, najšialenejších a najradikálnejších odpovedí vedcov sú v podstate chemtrails.

Článok pokračuje pod videom ↓

Fanúšikovia obľúbenej konšpiračnej teórie, ktorá hovorí o tom, ako „mocní“ ovládajú s pomocou chemtrails počasie či rozširujú choroby na celej planéte, sa teraz zrejme potešili. Ich fantazírovanie o ovplyvňovaní prírodných procesov sa totiž, aspoň teoreticky, môže stať v budúcnosti realitou. Vedci z Harvardovej univerzity a univerzity v Yale prišli s radikálnym riešením globálneho otepľovania. Zatienenie Slnka a postrekovanie Zeme chemikáliami.

Foto: Ilustračné (Pexels)

Postrekovanie planéty a zatienenie Slnka

Odpoveďou na globálne otepľovanie vo svete, kde sa nevieme vzdať aktivít a vecí, ktoré atmosféru našej planéty zamorujú, je možnou odpoveďou geoinžinierstvo. Tento vedný odbor totiž prináša zaujímavú teóriu, ktorá síce problém globálneho otepľovania nevyrieši, ale mohol by ho úspešne odignorovať. Zatienením Slnka a chladením planéty vhodnými chemikáliami priamo v atmosfére Zeme.

Technológie ešte neexistujú, ani štúdia, ktorá by posúdila pozitíva a negatíva procesu. Na stole je len koncept nápadu, ktorý síce znie šialene, no pomôcť by mohol. Stratosferická aerosólová injekcia, ako sa proces nazýva, spočíva vo vypúšťaní vhodných chemikálií do stratosféry Zeme. Chemikálie by vo svojej podstate „zatienili“ (nejde o zatienenie svetla) Slnko a spôsobili ochladenie planéty, resp. zabránili jej ďalšiemu otepľovaniu. Ak sa vám to zdá neprirodzené, vedzte, že k podobnému procesu dochádza pri výbuchu sopky, kedy sa do atmosféry dostáva síra. „Postrekovanie Zeme“ by mali zabezpečiť špeciálne tankerové lietadlá, balóny, alebo projektily vystreľované do atmosféry vojenskými delami.

Foto: Ilustračné (Pexels)

Výhody vs. nevýhody

Najväčšia výhoda stratosferickej aerosólovej injekcie je zrejme jasná každému. Ľudstvo by odstavilo globálne otepľovanie, ktoré bude s najväčšou pravdepodobnosťou ešte v tomto storočí predstavovať celosvetový problém obrovských rozmerov. Druhou výhodou tohto hypotetického nápadu je jeho cena. Autori odhadujú, že spustenie systému by stálo asi 3 miliardy eur a náklady na jeho prevádzkovanie by neprekročili 2 miliardy eur ročne. Z ekonomického hľadiska je tak projekt v prípade spolupráce na medzinárodnej sfére viac ako realizovateľný.

Foto: Ilustračné (Maxpixel)

Nevýhodou projektu sú aktuálne neexistujúce technológie. Autori nápadu však vo svojej štúdii zverejnenej v Environmental Research Letters tvrdia, že systém stratosferickej aerosólovej injekcie by mohol byť realitou do 15 rokov. Nevýhodou sú aj zatiaľ neznáme riziká, ktoré by takéto postrekovanie mohlo priniesť.

Ide najmä o vplyv na zdravie ľudí a život organizmov, ako aj reakciu prirodzených prírodných procesov na tak agresívny umelý zásah do atmosféry Zeme. Neposledným varovaním je trvácnosť projektu. Ak by totiž ľudstvo s ochladzovaním planéty chemickou cestou po rokoch prestalo, Zem ani civilizácia by už zrejme nádej na záchranu nemala. Stratosferická aerosólová injekcia totiž problém globálneho otepľovania nerieši, iba ho (možno) účinne ignoruje.

DailyMail, Gizmondo
Uložiť článok

Najnovšie články