Foto: archív TASR/AP

Včera zažil Facebook, Instagram, či WhatsApp masívny výpadok.

Ak ste včera poobede zavítali na nejakú populárnu sociálnu sieť, mohol vás nemilo prekvapiť výpadok, ktorý spôsobil napríklad to, že mnohé obrázky nebolo možné načítať. Problémy trvali niekoľko hodín, kým sa ich podarilo odstrániť. Výpadok ale ukázal jednu zaujímavú vlastnosť Facebooku a to ako umelá inteligencia označuje vaše fotografie. Pozrel sa na to portál The Verge.

Podľa CNN výpadok spôsobila bežná údržba. Teraz by ale už sociálne siete mali fungovať v poriadku. Technický problém však odhalil jednu zaujímavosť. Algoritmy umelej inteligencie Facebooku totiž každej fotografii priraďujú svoj popis, ktorý užívateľom až doteraz ostával v tajnosti.


Ak ste si počas výpadku prezerali svoje fotografie, namiesto vašich záberov sa tam objavovali iba popisy. Text tam bol napríklad takýto (v preklade z angličtiny): Ľudia, ktorí tancujú, svadba, pes alebo mačka.

Nie je jasné, či Facebook alebo Instagram používa tieto popisy na zacielenie reklám, alebo slúži iba pre ľahšie vyhľadávanie v obrázkoch. V každom prípade je ale zaujímavé, že sociálne siete o vás vedia toho viac, ako si myslíte a tieto značky sú potom s vami prepojené. Tiež je zaujímavé si uvedomenie toho, ako sociálne siete získavajú mnohé informácie iba podľa nevinnej fotografie, ktorú tam nahráte.

 

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )