Ilustračná foto: Pixabay

V B. Bystrici zachytili v obehu falzifikáty desaťeurových bankoviek.

Polícia v Banskej Bystrici vyzýva ľudí na obozretnosť pri hotovostnom platobnom styku. V obehu zachytila falzifikáty desaťeurových bankoviek. Na sociálnej sieti o tom v utorok informovala banskobystrická krajská polícia.

Hoci ide o nekvalitné kópie eurobankoviek, ktoré sú označené, že ide o napodobeniny, pri troche nepozornosti je možné sa nechať nachytať. Dajú sa zakúpiť napríklad na známych čínskych internetových trhoviskách,“ uviedli policajti.

Ako spoznať falošné peniaze?

Výhodou eurobankoviek je, že majú veľké množstvo ochranných prvkov, čo znemožňuje ľahké vytváranie falzifikátov. Ako informuje Európska centrálna banka, prvý spôsob, ako najrýchlejšie môžete odhaliť falošnú bankovku, je kontrola hmatom.

Mnohé falošné bankovky sú totiž vyrábané amatérmi a primitívnymi spôsobmi farebného kopírovania bankovky na bežný kancelársky papier. Bankový papier je ale iný. Je vyrobený z bavlny a na dotyk nie je hladký ako bežný papier. Bankovky nie sú hladké a majú na sebe vystupujúce časti, ktoré nie je možné amatérskym falšovateľom napodobniť.

Typické sú čiarky na ľavej a pravej strane eurobankoviek a vďaka nim dokážete odlíšiť väčšinu falzifikátov. Ak nevystupujú, je veľká pravdepodobnosť, že máte v ruke falošnú bankovku. Rovnako aj základný motív bankovky, nápisy a veľké číslo zobrazujúce hodnotu, sú na dotyk hrubšie.

Ďalšou možnosťou je kontrola pohľadom. Pre eurobankovky sú typické vodoznaky s portrétom, ktorý sa objaví priložením proti svetlu. V ňom sa zobrazí motív bankovky, portrét Európy a hodnota bankovky. Rovnako portrét je vidieť aj z druhej strany bankovky, avšak obrátene.

Druhým významným typickým znakom eurobankoviek je ochranný prúžok, ktorý prechádza celou bankovku od vrchnej časti až po spodnú. V prúžku je veľmi drobným písmom zobrazený znak € a hodnota bankovky. Tie vidieť pomerne dobre pri presvietení bankovky.

Tretím veľmi užitočným ochranným prvkom, ktorý môžete skontrolovať pohľadom, je okienko s portrétom Európy v pravej hornej časti bankovky. Keď si okienko priložíte blízko oka, môžete sa cez bankovku a zobrazený portrét dokonca pozerať.

Štvrté preverenie bankovky, ktoré môžete urobiť bez potreby špecifických prístrojov, je kontrola naklonením. V striebristom prúžku na pravej strane bankovky sa vytvára svetelný efekt a je vidieť okienko s portrétom Európy. Rovnako sa svetelný efekt vytvára aj na ľavej strane, kde je smaragdovo zobrazená nominálna hodnota bankovky. Nakláňanie bankovky a špecifické odlesky tak napovedajú, či ide o pravú bankovku. V prípade 100- a 200-eurovej bankovky sa tiež v striebristom prúžku nachádza satelitný hologram znaku €, ktorý sa pri naklonení zobrazuje okolo nominálnej hodnoty.

Kombináciou overenia dotykom, pohľadom a naklonením, čo vám spolu zaberie len niekoľko sekúnd, s 99 % istotou môžete odhaliť, či v ruke držíte skutočne pravú bankovku.

Uložiť článok

Najnovšie články