foto: Pixabay (ilustračná)

Spánkový rezort v Krajnej Porúbke je svetový unikát. Takto to v ňom vyzerá.

Kvalitný spánok je nesmierne dôležitou súčasťou ľudského biorytmu. Problémy so spánkom sa v 20. a v 21. storočí stali záležitosťou, ktorá trápi čoraz viac ľudí. Pokojnú noc nám v mestách narúšajú zvuky z ulice, svetelný smog a neraz i netolerantní susedia. Práve tieto problémy bežných ľudí inšpirovali slovenskú dedinku na „okraji sveta“ k zaujímavému projektu. V Krajnej Porúbke otvorili prvý spánkový rezort na svete. 

Dedinka Krajná Porúbka leží v okrese Svidník pri hraniciach s Poľskom v národnom parku Poloniny. Okrem národného parku sa v tejto oblasti rozprestiera aj rovnomenný Park tmavej oblohy, ktorý obyvateľom tejto časti Slovenska aj všetkým návštevníkom zaručuje nočnú oblohu nerušenú svetelným smogom. Ľuďom tu teda dobrú noc nedávajú len líšky, ale aj tisíce hviezd, ktoré z mesta nie je možné pozorovať. Prvý spánkový problém – svetelný smog, je teda vyriešený.

Andrej Belovežčík (Wikimedia)
Foto: Pexels (ilustračné)

Vzhľadom na to, že Krajná Porúbka mala v roku 2016 len 46 obyvateľov a do najbližšieho väčšieho mesta (Svidník) je to viac ako 20 km, neruší tu spánok obyvateľov ani zvuk mesta. Keďže v podobných „bohom zabudnutých“ dedinkách zotrvalo prevažne staršie obyvateľstvo, nečakajte tu ani bujaré spontánne párty trvajúce do skorých ranných hodín. Prvý spánkový rezort na svete má teda tie najideálnejšie podmienky na kvalitný spánok, aké si môžete predstaviť.

spankovyrezort.sk

Spánkový rezort v Krajnej Porúbke vznikol iniciatívou obce a Východoslovenskej energetiky. Návštevníkom ponúka ničím nerušený bezpečný a kvalitný spánok na „konci sveta“ v tichom prostredí s absolútnou tmou, ktorú „narušuje“ len nebeská obloha. Noc v romantickej chalúpke v prvom spánkovom rezorte na svete vás bude stáť prijateľných 12 eur na noc. Ak teda patríte k tým, ktorí pravidelne vyhľadávajú tiché a pokojné prostredie, kde si môžete od ruchu mesta oddýchnuť, potom je projekt Krajnej Porúbky pre vás ako stvorený.

Viac informácií nájdete na stránke spankovyrezort.sk. Ubytovanie v romantickej chalúpke si môžete rezervovať na tomto odkaze.

Pozri aj: Toto sú tri najtmavšie miesta na Slovensku, kde uvidíte tisíce hviezd, meteorické roje či polárnu žiaru ako nikdy predtým

spankovyrezort.sk, tvnoviny.sk

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

0
Uložiť článok
Komentovať