Foto: SITA/AP

O tom, či krajina vyhlási lockdown sa zrejme rozhodne v najbližších dňoch.

V Českej republike pribudlo za utorok rekordných 11 984 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Ide o dosiaľ najvyšší denný prírastok nakazených od začiatku pandémie. Vyplýva to z údajov zverejnených v stredu nadránom na webe českého ministerstva zdravotníctva.

Od začiatku pandémie sa v ČR novým koronavírusom nakazilo 193 946 ľudí, z ktorých 1619 nákaze podľahlo. Z ochorenia COVID-19 sa tam dosiaľ vyliečilo 79 108 osôb. Momentálne je v Česku nakazených 113 219 ľudí, z toho 4064 je hospitalizovaných. Včera do 18:00 h pribudlo až 89 úmrtí.

Foto: SITA/AP

V Česku bude nosenie rúšok od stredy povinné aj v autách. Vzťahovať sa nebude na vodičov, ktorí budú vo vozidle sami alebo s rodinnými príslušníkmi. Po novom bude nosenie rúšok povinné aj na verejne dostupných miestach na zastavanom území mesta či obce pri vzdialenosti menšej ako dva metre od cudzích ľudí. V stredu dopoludnia sa po zasadaní vlády uskutoční mimoriadny brífing k pandemickej situácii, na ktorom minister zdravotníctva ČR Roman Prymula zrejme oznámi ďalšie sprísnenie opatrení.

Zvažujú lockdown

Foto: SITA/AP

Vo vláde sa tiež diskutuje o možnosti takzvaného lockdownu, i keď by sa mu všetci najradšej vyhli. Plánujú preto priebežne vyhodnocovať, ako fungujú zavedené opatrenia. Lockdown by znamenal povinnú domácu izoláciu obyvateľstva, resp. celoštátnu karanténu s presne popísanými pravidlami, za ktorých môže osoba z domova odísť.

„Uvidíme, aké čísla budú v stredu, štvrtok a piatok. Tie potom ministerstvo zdravotníctva vyhodnotí a určí prípadné ďalšie opatrenia,“ vyjadril sa minister vnútra Jan Hamáček, podľa ktorého bude veľmi zložité 2. novembra otvoriť základné školy. „V stredu sa pravdepodobne rozhodne, či tie naše opatrenia fungujú,“ uviedol tiež premiér Andrej Babiš.

0
Uložiť článok
Komentovať