Foto: TASR - Martin Baumann

Zatiaľ máme stále viac otázok ako odpovedí.

Prvý termín na celoplošné testovanie je už tento víkend a uskutoční sa v najohrozenejších oblastiach a teda na severe Slovenska. Testovanie sa uskutoční v dňoch od 30. októbra do 1. novembra 2020 a v dňoch od 6. až 8. novembra 2020.

Profesionálni vojaci sú v týchto chvíľach v teréne na Orave a v Bardejove, kde spolu s predstaviteľmi miestnej samosprávy fyzicky navštevujú navrhované odberné miesta.

Viac informácií o tom, ako presne bude testovanie prebiehať nájdete na stránke Ministerstva vnútra. Informácie boli aktualizované k dnešnému dňu, 21.10.2020.

Foto: TASR – Milan Kapusta

Kontrolujú, či tieto návrhy spĺňajú podmienky pre bezpečné testovanie obyvateľstva. Každé odberné miesto bude finálne posúdené miestnym okresným hygienikom, pričom testovať sa bude iba v priestoroch, ktoré budú takto schválené. Ostatné samosprávy budú zo strany rezortu obrany kontaktované v najbližších dňoch aj s podrobnosťami a informáciami o priebehu príprav a realizácie testovania. Vzhľadom na prípravu testovania v najkritickejších oblastiach prosí rezort obrany ostatné samosprávy o trpezlivosť.

Tento víkend pilotná časť testovania

V rámci Oravy a Bardejova je aktuálne identifikovaných celkovo 235 odberných miest, v rámci ktorých by malo byť testovaných viac ako 180 000 osôb. Na testovaní sa bude podieľať viac ako 2 500 vojakov, policajtov, hasičov, zdravotníkov a administratívnych pracovníkov. Každé testovanie, či už na Orave a v Bardejove, alebo následne na celom území Slovenska, sa uskutoční počas troch dní, teda od piatku do nedele. Vyplýva to z tzv. maximálnej odhadovanej priestupnosti jednotlivých odberových miest, čo v praxi znamená bezpečné testovanie 250 až 300 osôb za deň.

Takto bude prebiehať

foto: TASR – Lukáš Grinaj

Testovať bude vždy výhradne zdravotnícky personál, pričom výsledok bude odovzdaný každému testovanému osobne v zalepenej obálke. V prípade pozitívneho výsledku testu budú súčasťou oznámenia aj ďalšie informácie a povinnosti.

Postup testovania bude organizovaný v jednom smere a tak, aby testované osoby nestáli v tom istom priestore. V prípade, že to podmienky dovolia, bude testovanie realizované v exteriéri. Testovacie tímy bude vo všeobecnosti tvoriť osem osôb. Veliteľom odberového tímu bude vždy profesionálny vojak, pričom súčasťou tímu budú štyria zdravotnícki pracovníci (MZ SR, MO SR, HaZZ), ďalej príslušník PZ SR a tiež dvaja až traja administratívni pracovníci. Každý tím bude okrem toho možné posilniť aj o príslušníkov miestnej mestskej alebo obecnej polície a dobrovoľných pomocných pracovníkov.

Čo s povinnou 10-dňovou karanténou?

Testovať sa môžu osoby od 10 rokov. Naopak, účasť na testovaní sa neodporúča seniorom nad 65 rokov, teda tým, ktorí sa zdržiavajú najmä v domácom prostredí. Testovať sa nebudú ani imobilní obyvatelia. Obyvatelia domovov sociálnych služieb budú testovaní samostatne a priamo v zariadení.

Foto: TASR – Martin Baumann

Rezort obrany zároveň zdôrazňuje, že testovanie nemá byť dôvodom pre zvýšenie mobility občanov – kvôli testovaniu nie je nutné vracať sa do miesta trvalého pobytu, pretože testovanie bude všetkým obyvateľom umožnené na najbližšom odberovom mieste.

Testovanie by malo byť dobrovoľné, čo odobrila aj prezidentka Zuzana Čaputová. Dobrovoľnosť je podľa nej to, že v prípade, že sa človek testovania nezúčastní, nebude mu hroziť trest. Ako už ale počas včerajšieho dňa informoval premiér Igor Matovič, ľudia, ktorí sa plošného testovania nezúčastnia budú musieť ostať 10 dní v karanténe. Pri testovaní človek dostane potvrdenie, ktorým sa bude v prípade potreby preukazovať v exteriéri pred príslušníkom policajného zboru. V prípade, že nebude mať potvrdenie, hrozí mu pokuta vyššia ako 1650 eur.

O téme sa stále diskutuje

Otázka desaťdňovej karantény pre tých, ktorí sa nezúčastnia na celoplošnom testovaní národa na nový koronavírus, je ešte predmetom debát. Pred stredajším rokovaním vlády to priznal minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO). “Chceme to urobiť tak ,aby rozhodnutia boli v súlade s platnou legislatívou,” potvrdil.

Foto: pexels

Myslí si, že o opatreniach môže napovedať aj pilotné testovanie počas najbližšieho víkendu na Orave a v Bardejove. Verí, že Slováci sa k plošnému testovaniu postavia zodpovedne a budú ho vnímať ako potrebný krok pre zvládnutie pandémie.

Upozornil, že ani po plošnom testovaní, ktorému by podľa neho malo poskytnúť veľmi dobrú analytickú výpoveď o stave pandémie, opatrenia na zabránenie šírenia nezmiznú. Poukázal i na to, že sa budú musieť prijať dôsledné opatrenia a testovanie na hraniciach. “Bolo by nerozumné, aby sme tu pretestovali celý národ, a potom nechali cez hranice voľne prechádzať ľudí, ktorí môžu byť infikovaní,” ozrejmil.

Zodpovednosť za režim na hraniciach a 61 priechodoch má minister vnútra. “Teraz poskytuje kapacity pre zvládnutie pretestovania, má ešte čas, aby prijal presné opatrenia, ako to bude na hraniciach po testovaní. Musíme to však zvládnuť,” zdôraznil minister obrany.

Pilotné testovanie prebehne už tento víkend. Vláda by do vtedy mala zverejniť všetky potrebné informácie. Pripravujú aj webovú stránku, na ktorej sa ľudia k všetkým potrebným správam dostanú. O novinkách ohľadom plošného testovania vás budeme informovať.

0
Uložiť článok
Komentovať