Tento článok nie je vhodný pre ľudí mladších ako 18 rokov
Mám viac ako 18 rokov

Foto: Profimedia / archív SITA/AP

Prípad Nataschi Kampusch patrí medzi najznámejšie únosy detí v Európe.

Osem rokov, päť mesiacov a 21 dní. Spoločne teda 3096 dní strávila dnes už 35-ročná Natascha Kampuschová v zajatí svojho únoscu v obci Strasshof an der Nordbahn, približne na polceste medzi Viedňou a hranicami Slovenska. Unesená bola ako 10-ročná po ceste do školy. Stalo sa tak presne pred 25 rokmi.

Článok bol pôvodne publikovaný v roku 2020 a prišiel úpravami. 

V článku sa dozviete aj:

  • ako bola Natascha Kampusch unesená;
  • v akých podmienkach prežila držaná osem rokov;
  • čo s ňou únosca robil;
  • ako sa jej podarilo ujsť;
  • v akom zanedbanom stave bola;
  • čo urobil jej únosca;
  • ako vyzerá jej život po úteku.

Prípad sa odohral len kúsok od slovenských hraníc

Únos Nataschi Kampuschovej patrí dodnes k najznámejším kriminálnym prípadom v Rakúsku, výraznú mediálnu pozornosť si však pred rokmi získal aj na Slovensku. Hrozivý príbeh sa totiž celý odohral menej ako 20 kilometrov od slovenských hraníc. Najmä po úteku, v tom čase 18-ročnej, mladej ženy od svojho únoscu, sa prípad stal známym prakticky na celom svete.

Foto: Archív SITA/AP

Únos bielou dodávkou

Ráno 2. marca 1998 dievčatko kráčalo ako už mnoho dní predtým do školy vo viedenskej štvrti Doneustadt. Po ceste ju však zastavil istý Wolfgang Přiklopil. Prinúti ju nastúpiť do svojej bielej dodávky s čiernymi sklami a 10-ročnú Nataschu uniesol do svojho domu. Všetko mal vopred pripravené, naplánované a neurobil jedinú chybu. Tak sa začalo peklo trvajúce 3096 dní.

Foto: Archív SITA/AP

Pod garážou vybudoval väzenie

Přiklopil Nataschu odviezol do svojho domu v obci Strasshof an der Nordbahn, ktorá sa nachádza neďaleko Viedne menej ako 20 km od hraníc Slovenska. Pod svojou garážou mal pre Nataschu vopred pripravené väzenie. Miestnosť mala 2,8 x 1,8 metrov, nachádzal sa v nej aj záchod a umývadlo, posteľ či stolík. Vchod do nej tvorili zvukotesné trezorové dvere, ktoré boli z vonkajšej strany opticky zamaskované. Natascha tu strávila viac ako 8 rokov, prvé tri z nich nemohla túto miestnosť vôbec opustiť.

Po prvých rokoch sa však vzťah medzi Nataschou a jej únoscom mierne zmenil. Přiklopil dievča občasne púšťal z miestnosti pod garážou, mohla sa pohybovať po dome, dokonca ju niekoľkokrát so sebou mal zobrať aj na nákupy, spoločne mali ísť aj na lyžovačku. Od Nataschi chcel napríklad to, aby vykonávala domáce práce. Okrem toho ju Přiklopil aj sexuálne zneužíval, k tomu však malo dôjsť až po niekoľkých rokoch väzenia, o konkrétnych detailoch sa však Natascha ani po rokoch vyjadrovať nechcela.

Foto: Archív SITA/AP
Foto: Archív SITA/AP

Vypočúvali ho, no mal alibi

Po únose v tom čase 10-ročného dievčaťa sa v Rakúsku začalo veľké vyšetrovanie. Existovali dokonca výpovede očitých svedkov, ktorí Nataschu videli nastupovať s jej únoscom do bielej dodávky. Rakúska polícia následne skontrolovala viac ako 700 opisu zodpovedajúcich vozidiel. Bol medzi nimi aj biely mercedes, ktorý patril Přiklopilovi, polícia však žiadne stopy neobjavila, páchateľ tak unikol akémukoľvek podozreniu. Nestalo sa tak ani po výsluchu, únosca si totiž dokázal pripraviť alibi, ktoré kriminalisti nedokázali vyvrátiť. Polícia neskôr pracovala s viacerými verziami, Nataschu hľadali aj v zahraničí, vždy však bezvýsledne.

Natascha Kampusch tak so svojím únoscom prežila viac ako 8 rokov. Počas tohto času sa nestretávala so žiadnym iným človekom, priestory svojej izby ukrytej pod garážou opúšťala len výnimočne. Z 10-ročného dievčatka medzičasom vyrástla mladá žena, ktorá napriek všetkému stále nestrácala svoju nádej. Ako sa neskôr vyjadrila v mnohých interview, prvé roky boli pre ňu mimoriadne náročné, neskôr však žila s myšlienkou, že sa jej jedného dňa podarí utiecť a splniť si svoje životné sny. A tak sa aj stalo.

Foto: Profimedia

Konečne útek

Tento článok je dostupný členom Interez PREMIUM

Uložiť článok

Najnovšie články