FOTO: TASR – František Iván

Učitelia sú počas pandémie po zdravotníkoch druhým najvyťaženejším povolaním.

Učitelia nesúhlasia s 3-percentným navýšením platov, ktoré im navrhla vláda. Ako informovala TV Markíza, hrozia štrajkom.

Hrozia štrajkom

Podľa ďalších informácií TV Markíza, ak vláda nevyhovie ich požiadavkám, 10. januára sa do škôl nevrátia. Po vianočných prázdninách sa tak môže stať, že sa školy neotvoria, nie kvôli pandémii, ale kvôli štrajku učiteľov.

Počas koronavírusovej pandémie sú po zdravotníkoch najvyťaženejším povolaním práve učitelia. Bez akýchkoľvek inštrukcií sa dokázali adaptovať na nové podmienky. Začali vyučovať dištančne, niektorí dokonca museli žiakov testovať, každú chvíľu sa prispôsobujú novej situácii. Raz učia zo školy, o chvíľu z domu. Triedy, ktoré sú v karanténe, vzdelávajú online, potom hneď bežia na prezenčné vyučovanie. Mnohokrát zastupujú kolegov, ktorí sú v karanténe.

Nádej stále žije

Učitelia sú v boji o zlepšenie platov sami. Väčšina odborárov v rámci kolektívneho vyjednávania ponuku vlády s trojpercentným zvýšením platov a s jednorázovou odmenou 350 eur prijala. Definitívne znenie kolektívnej zmluvy však doteraz nie je známe. Vyjednanie vyšších platov tak je stále v hre.

„Odborári dostali ponuku od vlády, veľká časť súhlasila s touto ponukou, stále však nie je uzavretá celá zmluva, celé rokovanie, až po uzavretí negociácií poskytneme stanovisko,“ uviedla premiérova hovorkyňa Ľubica Janíková.

Foto: TASR – Jaroslav Novák

Rada Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy (OZPŠaV) na Slovensku vyhlásila v utorok 7. 12. štrajkovú pohotovosť a vyzýva vládu SR, aby začala bezodkladne riešiť nepriaznivú situáciu v oblasti školstva. A to predovšetkým zvýšením finančných zdrojov na zlepšenie finančného ohodnotenia všetkých zamestnancov školstva a vedy. Žiada desaťpercentnú valorizáciu platov všetkých zamestnancov školstva a vedy, úpravu tarifných tabuliek nepedagogických zamestnancov tak, aby sa začínala minimálnou mzdou, a zachovanie doterajších benefitov.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) potvrdil, že je so školskými odborármi za jedno a presadzuje zvyšovanie platov učiteľov.

Učitelia naposledy štrajkovali v našej krajine v roku 2016, do štrajku sa vtedy zapojilo viac ako 15-tisíc učiteľov, na niektorých školách sa neučilo až 3 týždne.

Uložiť článok

Najnovšie články