Foto: Ilustračné (Unsplash)

Nápad z Twitteru sa zapáčil aj prezidentovi.

Len pred nedávnom sa médiami šírila správa vedcov o tom, že najdostupnejšou a najúčinnejšou zbraňou proti klimatickej zmene je obyčajné zalesňovanie. Znie to jednoducho, no v jednotlivých krajinách sveta akoby chýbala vôľa ponechať pôdu lesom a nevyužiť ju na výstavbu infraštruktúry či poľnohospodárstvo. Niekedy však stačí impulz, pokojne aj od „obyčajného človeka“, ako sa to stalo len pred niekoľkými dňami v Turecku. 

„Mám nápad. Prečo nevyhlásime Sviatok sadenia stromov? Vyčleňme si jeden deň pre všetkých 82 miliónov obyvateľov krajiny, vrátane starých a detí na to, aby sme sadili stromy a stali sa tak príkladom pre svet a budúcim generáciám odovzdali zelenú krajinu.“ Takúto myšlienku zverejnil na sociálnej sieti Twitter Enes Şahin z Turecka, ktorý nepatrí medzi žiadnych influencerov ani nič podobné. Aj keď potom, ako sa jeho príspevok stal virálnym po celej krajine to už možno neplatí.

Príspevok mal na Twitteri obrovský úspech, keď sa pod ním objavilo viac ako 55-tisíc odpovedí a tisícky ďalších správu re-tweetovali. Myšlienka sa dostala aj k najmladšej členke tureckého parlamentu v histórii krajiny, Rumeysa Kadak. Iba 22-ročná politička sa do parlamentu dostala po voľbách v roku 2018 za Stranu spravodlivosti a rozvoja úradujúceho prezidenta Erdoğana. Şahinovi na Tweet podľa DailySabah odpovedala slovami, že ide o vynikajúci nápad a hneď na druhý deň sa ním bude v parlamente zaoberať.

Foto: Ilustračné (Unsplash)

O niečo neskôr na Şahinovu výzvu reagoval aj samotný turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan. Na Twitteri napísal, že ide o výborný nápad a jeho vláda sa vždy snažila o zelenšie Turecko. Erdogan v príspevku doplnil aj to, že berie na seba plnú zodpovednosť za to, aby sa Národný deň sadenia stromov stal realitou.


Ako pripomína portál Good News Network, v Turecku sa doposiaľ neobjavil žiadny oficiálny tlak upriamujúci pozornosť na systematickú výsadbu stromov. V mnohých krajinách sveta pritom už národný deň sadenia stromov existuje. Vlastnú verziu podobného „sviatku“ majú napríklad v Austrálii, Iráne, Keni či dokonca Severnej Kórey. A kedy vznikne dostatočne silný tlak verejnosti na to, aby sme niečo podobné zaviedli aj na Slovensku?

Uložiť článok

Najnovšie články