Foto: Unsplash

Po dekádach sa im na to konečne podarilo prísť.

Solárne panely sú geniálnou technológiou, ktorá má schopnosť nielen znížiť energetické náklady, ale zároveň šetriť aj životné prostredie. V štúdii publikovanej vo vedeckom časopise Journal of Applied Physics, vedci uvádzajú že celé roky s nimi bol jeden problém. Ten si ani samotní experti nedokázali vysvetliť. Akonáhle sa solárne panely nainštalujú, ich výkonnosť začne klesať.

Ako uvádza portál Science Alert, efektivita solárnych panelov klesá po prvej hodine používania z 20% na 18%, čo znamená, že keď spriemerujeme celosvetovú stratu, ktorá vzniká na tejto chybe, rovná sa energii, ktorú dokáže vyprodukovať 15 jadrových elektrární. Nové poznatky, ktoré vedci majú, im umožňujú túto stratu napraviť.

Trvalo im to 40 rokov

Kvôli environmentálnemu a finančnému dopadu, ktorý má degradácia účinnosti solárnych panelov, sme sa zaoberali touto chybou niekoľko dekád,“ hovorí Tony Peaker z Univerzity v Manchestri. Ani 270 rôznych štúdií nedokázalo rozlúštiť to, o aký problém vlastne ide. Len prednedávnom však odborníci využili technológiu zvanú hĺbková spektroskopia.

Unsplash

Problém rozlúskli

Touto analýzou sa vedcom podarilo prísť na to, že keď sa slnečný svit zmení na elektrický náboj, tok elektrónov sa vzápätí uväzní, čo spôsobí, že úroveň elektrického náboja je vo výsledku nižšia, ako by mala byť. „Dokázali sme, že táto chyba existuje, teraz na ňu potrebujeme nájsť riešenie,“ povedal Ian Crowe z Univerzity v Manchestri.

Unsplash

Okrem toho prišli odborníci na to, že degradáciu je možné eliminovať, ak sa panely zahrejú v tme. „Dve percentná nepôsobia ako zásadný problém, no keď vezmete do úvahy, že solárne panely sú zodpovedné za dodávku značného množstva energie v modernom svete, je to skutočne veľmi významný únik efektivity,“ dodáva na záver Peaker.

aip.scitation.org, sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články