Foto: Bright Side

V detstve sme sa naučili mnoho dôležitých vecí. To, že horúcich vecí sa dotýkať netreba, ale aj to, že veci zo zeme sa nejedia.

Tieto poznatky a mnoho ďalších určite nie sú na zahodenie. Počas detstva sme načerpali aj mnoho trikov, ktoré dnes už toľko nevyužívame. Či už nám prídu naivné alebo infantilné, vždy sa dá ľahko nájsť dôvod, prečo tieto veci nerobiť. No v skutočnosti sú natoľko užitočné, že by bolo naozaj hlúpe nechať ich zapadnúť prachom.

Šikovné triky s prstami

Čas do západu slnka

Pokiaľ sa potrebujete dozvedieť koľko času ostáva do západu slnka a nemáte pri sebe potrebný zdroj informácií, existuje na to naozaj veľmi jednoduchý trik. Na dlani si spojte prsty, vystrite ruku a pozerajte sa tak, aby slnko ležalo na vašom ukazováku. Následne rátajte, koľko prstov vám zostáva k línií horizontu, každý prst predstavuje približne 15 minút do západu.

Koľko dní majú mesiace

Pixabay

Jeden z najzákladnejších trikov, ktorý pozná takmer každý a jeho podstata sa nemení. Zovrite ruku do päste a začnite rátať mesiace podľa kĺbov. Každý kĺb a medzera medzi nimi predstavuje jeden mesiac. Pokiaľ rátate na jednej ruke, potom čo sa dostanete na koniec, začnite znovu od kĺbu na ukazováku. Pokiaľ je mesiac na vrchu, má 31 dní a pokiaľ je v medzere má 30 dní alebo menej.

Blíži sa spln alebo nov?

Chcete naučiť dieťa ako zistí či sa blíži spln, alebo bude spať po tme? Stačia na to dve písmená. D a C. Ak je mesiac v tvare písmena D, mesiac dorastá, pokiaľ je v tvare písmena C, cúva.

Rímske číslice

Na zapamätanie Rímskych číslic sa dá využiť jednoduchá fráza. Ivan Viedol Xavera Lesnou Cestou Do Mesta. Prvé písmená vety predstavujú rímske číslice v chronologickom poradí“ I (1) V (5) X (10) L (50) C (100) D (500) M (1000).

Množstvo energie v baterkách

pixabay

Rozoznať dobrú baterku od zlej je veľmi jednoduché. Stačí ich zdvihnúť jeden až dva centimetre nad rovný povrch a následne ich pustiť. Baterka, ktorá sa bude kývať a spadne je prázdna.

Násobenie na prstoch

Násobenie v hlave by nemalo byť u väčšiny ľudí veľkým problémom. Môžu sa však vyskytnúť problémy pri číslach 6, 7, 8 a 9. Existuje na to však jednoduchý trik. Dlane si otočte tak, aby vám smerovali k tvári. Očíslujte si všetky prsty, začnite od malíčka, ktorý predstavuje číslo 6, zatiaľ čo palec je číslo 10. Pokiaľ by ste chceli napríklad násobiť číslo 7 číslom 8, spojte prst číslo 7 na ľavej ruke a číslo na 8 na pravej. Číslo prstov na spodku spolu s tými spojenými predstavujú desiatky. Prsty, ktoré sa nachádzajú navrchu musíte násobiť medzi sebou, tie predstavujú jednotky, v tomto prípade násobíme číslo 3 a 2. Odpoveď teda znie 7 x 8 = 56.

Prsty ako pravítko

Pokiaľ potrebujete približne zmerať dĺžku nejakého objektu, no nemáte po ruke pravítko, môžete použiť prsty na jednej ruke. Vzhľadom k priemerným ľudským proporciám, by mal byť rozdiel medzi palcom a ukazovákom zhruba 18 centimetrov. Rozdiel medzi palcom a malíčkom je 20 centimetrov. Samozrejme v tomto prípade nehovoríme o spôsobe, ktorý je na sto percent spoľahlivý, no pokiaľ si prsty vopred zmeriate, budete mať pravítko vždy pri sebe.

Uhly na rukách

pexels

Natiahnite prsty, tak ako vám to prirodzene ruka dovolí a položte dlaň na povrch, ktorého uhol chcete zmerať. Malíček by mal ležať na spodnej strane, kde predstavuje nula stupňov. Uhol medzi palcom a malíčkom bude 90 stupňov, čo znamená, že prsty, ktoré sa nachádzajú medzi nimi, budú pri vystretých prstoch predstavovať čísla 30, 45 a 60.

Pozri aj: Tieto praktické triky do domácnosti sú staré viac ako 100 rokov, no mnoho ľudí o nich dodnes ešte stále nepočulo

brightside.me
Uložiť článok

Najnovšie články