adme.ru

Nájsť v živote tie správne grify nebýva vždy jednoduché a platí to aj pre domácnosť. Mnohé z týchto jednoduchých a mimoriadne praktických trikov nielen do domácnosti, ale aj do života určite nepoznáte, pritom nie sú žiadnou novinkou a používajú sa už celé desaťročia. Všetky boli totiž publikované ešte v roku 1900.

Vedeli ste, ako jednoducho sa dá ochladiť víno, keď má prísť neohlásená návšteva? Alebo ako zistiť, či je maslo, ktoré ste si kúpili naozaj maslom a nie len obyčajným margarínom? Či ako vytiahnuť triesku z prsta bez toho, aby ste si miesto doráňali pinzetou či ihlou? Toto a ešte množstvo iných drobností vám dokáže uľahčiť život, ak viete ako na to.

Ako zistiť únik plynu

1
adme.ru

Unikajúci plyn môže mať na človeka smrtiace účinky, preto je dôležité vedieť, čo robiť. Ak sa vám stane, že zacítite charakteristický zápach plynu a neviete presne zistiť, z ktorého miesta prichádza, potrite plynové potrubie obyčajným mydlovým roztokom. Okamžite zbadáte, kde je diera. Bohato sa tvoriace mydlové bublinky vám to radi prezradia.

Bezpečné odstránenie rozbitého skla

2
adme.ru

Ako odstrániť sklo zo zeme tak, aby nepoškodilo podlahu a nedorezalo nám ruky? Väčšina ľudí používa vysávač, ten však tiež nie je najlepším riešením. Môže sa stáť, že drobné čiastčky rozbitého pohára vám roztrhnú vrecko. Najlepšie je vziať si handričku, ktorú potom vyhodíte. Namočte ju do cukrovej vody a opatrne utierajte. Sklo sa na ňu bude doslova lepiť, vám sa do rúk nedostane žiaden miniatúrny úlomok skla a navyše môžete handru bez výčitiek svedomia hodiť do koša.

Stabilná váza na kvety

3
adme.ru

Nie každá váza znesie všetky druhy kytíc. Jednoduchšie povedané, sú kytice, ktoré vázy jednoducho prevaľujú a nevieme s tým nič urobiť. Navyše, nič nedokáže zamrzieť viac ako krásny kus interiérovej keramiky rozbitý kvôli ťažkým kvetom. Jednoduché riešenie ponúka piesok. Nemusíte sa báť nasypať ho rovno na dno vázy a zaliať vodou. Kvetom neprekáža, takže ostanú krásne, akoby stáli len v čistej vode.

Nehoda s trieskou v ruke

4
adme.ru

Žiadny problém. Najefektívnejší spôsob, ako vytiahnuť triesku alebo tŕň z kože, nie je ihla ani pinzeta. Naplňte pohár vriacou vodou takmer po okraj a boľavé miesto k nemu dobre pritlačte. Koža postupne zmäkne a tŕň začne vychádzať sám. Perfektné!

Expresné chladenie vína

5
adme.ru

Ohlásila sa vám návšteva a vy doma nemáte nič okrem čipsov a nechladeného vína? Šup s ním do vody! Vložte fľašu do vedra a zabaľte ju do uteráka. Vedro dajte do vane alebo do drezu a nechajte doň neprestajne prúdiť studenú vodu. Fľaša s kvapalinou sa ochladí oveľa rýchlejšie ako v chladničke.

Ako pekne nakrájať čerstvý chlieb?

6
adme.ru

Vôňa čerstvého chleba prevyšuje všetko na svete. Čo však s tým, keď sa mäkučký chlieb nedá poriadne nakrájať? Či už ide o jemné sendviče alebo o bežný chlieb, problém býva zväčša v kôrke, ktorá sa za čerstvého stavu drobí a rozpadá. Krájanie chleba vám zjednoduší džbánik vriacej vody, ktorý postavíte vedľa bochníka. Para kôrku zmäkčí, a tak môžete krájať také tenké krajce, ako sa vám páči. Keď dáte horúcu nádobu opäť preč, chlieb sa vráti do svojho pôvodného stavu.

Zápalka horiaca vo vetre? Nemožné!

7
adme.ru

Zápalky nie je ťažké zapáliť, no udržať na nich plameň býva neraz problém. Väčšina zápaliek totiž hneď vyhorí, a keď zapaľujeme novú sviečku, chvíľu trvá, kým sa knôt chytí. Ešte horšie je, ak potrebujeme udržať oheň na zápalke vo veternom počasí. Riešenie je jednoduché a spočíva v jemnom narezaní zápalky smerom k hlavičke. Plameň je tak silnejší a oheň udrží aj vo vetre a daždi.

Hasiaci prístroj vždy po ruke

8
adme.ru

Fascinuje vaše deti oheň a radi experimentujú za vašim chrbtom? Aby ste viac nemali strach, pripravte si doma vlastnú hasiacu zmes. Zmiešajte 700g soli, 350g chloridu amónneho (amoniaku) a približne 1,5 litra vody. Výslednú zmes nalejte do menších nádob alebo plastových fliaš a v prípade nehody oblievajte. Oproti haseniu vodou uhasí táto zmes horiace miesta rýchlejšie a nebudete musieť pooblievať ani celú stenu.

Zlepené poháre

10
adme.ru

Občas sa stane, že do jedného pohára vložíme druhý a potom ho stadiaľ nie a nie vytiahnuť. Pre zjednodušenie procesu oddeľovania nalejte do vrchného pohára studenú vodu a oba poháre položte do teplej vody. Spodný pohár sa okamžite uvoľní.

Čerstvý kvet bez vody a bez svetla

11
adme.ru

Práve idete gratulovať niektorému z rodinných príslušníkov k sviatku, no kým sa k tomu dostanete, kvet musíte nechať uložený v aute. Jednoduché riešenie je v zemiaku. Najlepšie tento trik účinkuje na ruže. Zapichnite ružu do zemiaku a v aute vám vydrží aj niekoľko hodín bez svetla a bez vody.

Ako odlíšiť maslo od margarínu?

12
adme.ru

Odlíšiť maslo a margarín je v niektorých prípadoch prakticky nemožné. Ak sa niekedy dostanete do podobnej situácie, zíde sa vám táto rada. Využite svoj čuch. Zapáľte kúsok novín alebo obyčajného papiera a priložte ho k produktu. Privoňajte. Ak zacítite jemnú sladkú vôňu, ide o maslo. Margarín páchne po vyprážaní, takže na istom si budete okamžite.

Na mnohé z týchto rád v minulosti prišli ľudia bežnou ľudskou logikou. To, čo sa dnes môže zdať staré, bolo v minulosti celkom prevratné. Dajte nám vedieť, ktoré triky ste poznali aj vy a ktoré boli pre vás, naopak, úplnou novinkou.

Pozri aj: 20 chýb, ktoré robíte každý deň, a skracujete nimi životnosť svojej elektroniky

babskeveci.sk (Monika), adme.ru
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )