Foto: Unsplash

Ocean Cleanup má zaujímavú a aktívnu alternatívu.

Pred pár dňami vyplával opäť Ocean Cleanup do vôd Tichého oceánu. Potom ako sa približne pred mesiacom roztrhol, sa autorovi projektu a jeho tímu podarilo nájsť chybu a vyslať svoj projekt opäť do otvoreného oceánu. Ako však informuje portál Design Boom, medzitým sa vo veci čistenia slaných vôd činia aj iné organizácie, medzi ktoré patrí napríklad Inštitút Ocean Voyages.

Článok pokračuje pod videom ↓

Kalifornská loď menom Kwai vyplávala na more 23. mája. Patrí zmieňovanému inštitútu a jej úlohou je hľadať stratené rybárske siete, ktoré hubia morský život. Za posledný mesiac bol inštitút veľmi úspešný, keďže sa mu podarilo vyzbierať z morí a oceánov viac ako 40 ton odpadu. Predtým než svoju aktívnu činnosť inštitút Ocean Voyages vôbec započal, však strávil rok distribúciou GPS lokalizátorov medzi námorníkov, aby nimi mohol neskôr vystopovať miesta, kde sa koncentruje najviac odpadu.

Unsplash

Plasty pod drobnohľadom

Ako náhle sa takéto lokalizátori aktivujú, sledujú prítomnosť sietí v reálnom čase. Inštitút následne vystopoval všetky zariadenia, ktoré boli rozpustené naprieč Tichým oceánom. V ich blízkom okolí potom zbieral rybárske siete a rôzne iné stratené plasty. Loď následne zakotvila v Honolulu na Havaji po necelom mesiaci plavby a priniesla so sebou 40 ton odpadu.

Unsplash

Inštitút plánuje ďalšiu veľkú akciu aj na rok 2020, kedy použije dokonca 150 lokalizátorov. Tie sa dajú opätovne využiť a jeden z nich má síce hodnotu 1 600 dolárov, no ich opätovné využitie, a tiež vedecký účel zjavne za tieto peniaze stoja. Sledovanie odpadu totiž pomáha aj lepšie pochopiť to, ako sa odpad v moriach kumuluje a putuje. Plastový problém spočíva práve v tom, že plasty nezmiznú a nikam sa neodoberú. Jediný spôsob, ako ho vyriešiť, je vytiahnuť ho z oceánu.

designboom.com
Uložiť článok

Najnovšie články