Foto: Tesla (Timothy Artman)

Jedna z najvýraznejších automobiliek odhalila ďalšieho člena svojej elektrickej rodiny.

Niet pochýb o tom, že Tesla je mimoriadne obľúbenou automobilkou. Jej zakladateľ, vizionár a miliardár Elon Musk je ikonou sám o sebe. Existujúce modely sú neustále aktualizované a obohacované o rôzne vychytávky a vylepšenia. Mimo toho sa však spoločnosť nebojí posúvať ani v smere rozširovanie modelových rád.

Samotný Musk otvoril oznámenie nového modelu krátkou myšlienkou o tom, kam sa Tesla za pár rokov dostala. „Presne pred jedenástimi rokmi, sme mali vyrobené doslova jediné auto. O rok od dnešného dňa ich bude presne milión,povedal Musk, zatiaľ čo za jeho chrbtom stál Model S, Model 3 a Model X. Sedan, športové coupé a veľké SUV o pár chvíľ doplnilo malé SUV. Nablýskaný Model Y bol predstavený v modrej farbe.

Nie je to tak dávno, odkedy Tesla predstavila svoj najnovší Roadster. Stalo sa tak v novembri 2017 a po jeho boku bol svetu predstavený aj elektrický ťahač, známy pod modelovým označením Semi. Roadster a jeho dojazd tisíc kilometrov, rýchlosť 400 km/h a zrýchlenie za 1,9 sekundy sa dá predbehnúť len ťažko. Aj napriek tomu však nový Model Y má čo ponúknuť.

Nová Tesla Model Y (2019)
Tesla (Timothy Artman)

SUV s vlastnosťami športového auta

Hneď na začiatku totiž Musk upozornil na fakt, že ich malé SUV bude pravdepodobne najbezpečnejším vozidlom na svete vo svojej kategórii. Ak by to tak skutočne bolo, Model Y by kráčal v šľapajách Modelu 3. Zakladateľ automobilky dodáva, že nový model bol navrhnutý tak, aby mal funkcie a vzhľad SUV, no na ceste sa správal, ako športové žihadlo. Dalo by sa teda tvrdiť, že spája to najlepšie, čo nám dosiaľ automobilka ponúkala.

Model Y a špecifikácie

Špecifikácie sa samozrejme diferencujú v závislosti od edície, ktorú si zákazník zvolí. Novú Teslu môžete mať v absolútnom základe za 39-tisíc dolárov (35-tisíc eur), zatiaľ čo najdrahšia verzia (Performance) začína na sume 60-tisíc dolárov (53-tisíc eur). Na to, že hovoríme o elektromobile, ktorého dojazd sa pohybuje od 370 (základná verzia) do 480 kilometrov (Long Range verzia), je táto cena viac než priaznivá.

Nová Tesla Model Y (2019)
Tesla (Timothy Artman)

Model Y Standard Range

Cena: 53 000 €

Dojazd: 370 kilometrov

0-100 km/h: 5,9 sekundy

Maximálna rýchlosť: 193 km/h

Model Y Long Range

Cena: 41 000 €

Dojazd: 480 kilometrov

0-100 km/h: 5,5 sekundy

Maximálna rýchlosť: 210 km/h

Model Y Dual Motor AWD

Cena: 45 000 €

Dojazd: 450 kilometrov

0-100 km/h: 4,8 sekundy

Maximálna rýchlosť: 220 km/h

Model Y Performance

Cena: 53 000 €

Dojazd: 450 kilometrov

0-100 km/h: 3,5 sekundy

Maximálna rýchlosť: 240 km/h

Nová Tesla Model Y (2019)
Tesla (Timothy Artman)

Sumy, aj špecifikácie sa môže zmeniť s príchodom európskej verzie Modelu Y


Väčšia ako Model 3, spratnejšia ako Model X. Taká je nová Tesla Model Y, ktorá je poriadne agresívna v zákrutách aj na rovinke, no zároveň je dosť bezpečná na to, aby ste jej zverili svoj život. Napriek tomu, že Model Y sa dizajnom podobá na úspešný Model 3, zdieľajú len 75% súčiastok. Označuje sa síce, ako malé SUV, no výhodu až 7 miest, zdieľa so svojim robustnejším súrodencom, Modelom X.

Podobne, ako je tomu v prípade ostatných modelov, aj v Modeli Y, nájdeme v interiéri namiesto strednej konzoly veľký, 15-palcový displej. Model Y tiež disponuje panoramatickou strechou a kufrom s fantastickým objemom, 1868 litrov. Všetky modely okrem toho najzákladnejšieho, môžeme očakávať na jeseň budúceho roku. Standard Range, príde o čosi neskôr, na jar 2021. Do roku 2021 tiež nebude možné zakúpiť Model Y s tretím radom sedadiel.

theverge.com, tesla.com
Príbehy
0
Komentovať (0)