Foto: Tesla

Tesla Model 3 takmer po troch rokoch prichádza na európsku pôdu.

Po rokoch sa Európa konečne dočkala. Spoločnosť Tesla oznámila, že od nového roka na starom kontinente začína s distribúciou Modelu 3. Tesla Model 3 má byť po S-ku a X-ku prvým elektromobilom spoločnosti cieleným na širokú verejnosť. Už pred rokmi nám Tesla sľubovala, že nejde o luxusný model ako v predchádzajúcich prípadoch, ale elektromobil strednej triedy určený aj pre “strednú vrstvu”. Ako to teda bude?

Začiatkom decembra spoločnosť Tesla oznámila, že oficiálna distribúcia modelu 3 v Európe začne už v prvých mesiacoch roku 2019. Do dnešného dňa si pritom elektromobil predbežne zarezervovalo približne 400-tisíc ľudí, aj keď nevieme, koľko objednávok prišlo práve z Európy. Záujemcovia zo starého kontinentu zatiaľ mohli Model 3 vidieť len v niekoľkých oficiálnych európskych showroomoch. Pre väčšinu ľudí je tak zatiaľ Tesla Model 3 akousi “mačkou vo vreci”.

Od prvých rezervácií Modelu 3 prešli takmer tri roky. Záujemcovia sa konečne dočkali a prví majitelia sa podľa vyjadrenia spoločnosti Tesla, môžu na nový elektromobil tešiť už vo februári 2019. Od začiatku roka bude spoločnosť záujemcom distribuovať aj online konfigurátor, kde si budú môcť ľudia “vyskladať” Model 3 podľa svojho želania. Od toho sa samozrejme bude odvíjať aj jeho cena. Tú základnú pre európsky trh už poznáme.

Negatívom na celej správe je fakt, že najlacnejšia (a teda aj najdostupnejšia) verzia Modelu 3 “Standard Battery”, ktorej cena bola avizovaná na približne 30-tisíc eur do Európy tak skoro nedorazí a navyše nebude v konečnom dôsledku ani taká lacná, ako spoločnosť prvotne sľubovala. Od februára sa v Európe začnú distribuovať modely Long Range Battery s cenou začínajúcou na 57 900 € a model Performance. Za ten záujemcovia zaplatia minimálne 68 000 €.

Model 3 Long Range

  • Cena: od 57 900 €
  • Dojazd: 544 km
  • Zrýchlenie: (z 0 na 100 km/h): 4,8 s
  • Maximálna rýchlosť: 233 km/h

 

Model 3 Performance

  • Cena: 68 000 €
  • Dojazd: 530 km
  • Zrýchlenie: (z 0 na 100 km/h): 3,7 s
  • Maximálna rýchlosť: 250 km/h

Ak náhodou čakáte na svoj Model 3 vedzte, že s distribúciou v Európe to nebude tak jednoduché. Predpokladá sa, že podobne ako v USA bude spoločnosť pri dodávkach postupovať podľa niekoľkých kritérií. Uprednostnené budú drahšie modely a do úvahy sa bude brať aj lokalita dodania. Z tohto pohľadu sa prvých modelov zrejme dočkajú ľudia z okolia holandského distribučného centra spoločnosti Tesla. Do konca roka je navyše možné Model 3 stále zarezervovať na oficiálnej stránke spoločnosti Tesla a dúfať, že sa už za pár mesiacov povozíte v novom elektromobile.

autoevolution.comteslamagazin.sk
2
Uložiť článok
Komentovať