Foto: wikimedia.org

Malé automobilky sa po novom môžu inšpirovať samotnou Teslou.

Nie je tajomstvom, že si jednotlivé firmy snažia svoje patenty čo najlepšie strážiť pred zvedavými zrakmi konkurencie. Preto niet pochýb o prekvapení, ktoré spôsobilo rozhodnutie Elona Muska, generálneho riaditeľa automobilky Tesla. Tým bolo zverejnenie patentov automobilky pre kohokoľvek, kto o ne bude mať záujem. 

Hlavným popudom vedúcim Elona Muska ku kroku, ktorý v biznise 21. storočia len tak nevidíme, bol veľmi uvážený záver. Dôvodom je boj s klimatickými zmenami. Elon Musk si uvedomil, že tak veľký boj nedokáže vyhrať sám. Preto otvoril prístup k patentom a ponúkol tak možnosť ostatným automobilkám inšpirovať sa a použiť ich s dobrým úmyslom.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Elon Musk® (@elonrmuskk),

Uvoľnením patentov sa primárne snaží bojovať s emisiami vo svete a zároveň povzbudiť aj ostatné automobilky k rovnakému kroku. Uvedomuje si, že tento boj dokážu ľudia zmeniť len spoločne. Nedokáže to len jedna firma. “Firmu Tesla Motors sme vytvorili, aby sme urýchlili nástup udržateľného transportu vo svete. Ak sa nám podarí vytvoriť dostatočne schopné elektrické vozidlá a následne pred nami stojí naše duševné vlastníctvo so schopnosťou znevýhodniť ostatných, nemá to význam. V takom prípade konáme v rozpore s naším cieľom,” dodáva Musk.

“Veríme, že otvorenie brán k naším patentom pre ostatných pozíciu Tesly neoslabí, ale posilní a zároveň priláka talentovaných inžinierov túžiacich po angažovaní sa.” Tesla si za svoje patenty nebude vymáhať žiadne finančné kompenzácie. Striktný postoj ale zachovajú voči korporáciám, ktoré sa rozhodnú produkty vyrobené na základe týchto patentov, predať na trhu za oveľa vyššiu cenu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Tesla Fan Page (@tesla_official),

Zároveň sa vyjadruje aj k fungovaniu iných automobiliek vo svete, podľa ktorého slov sa nedostatočne či vôbec nevenujú vývoju elektrických a alternatívnych automobilov. Ak by jednotliví vývojári zo sveta spojili svoje sily a spoločne sa venovali cieľu, vytvorenie udržateľného transportu na základe obnoviteľných zdrojov by dokázalo napredovať míľovými krokmi. Dôležitým faktorom v takom prípade by pre bežného človeka bola aj cena elektrického auta, ktorá by bola výrazne nižšia.

V aktuálnom čase spoločnosť Tesla ponúka pre verejnosť tri modely automobilov – Model X, Model S a Model 3.. Dojazd pri jednotlivých model na jedno nabitie sa líši od rýchlosti a druhu použitej batérie. V prípade batérie 100 kW je to napríklad až 540 km.

gizmochina.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )