Foto: SITA

Kalifornia bojuje s ďalšou silnou sezónou požiarov, obdobie potrvá do novembra.

Kto stále hľadá dôkazy o existencii klimatickej zmeny, mal by pohľad práve teraz upriamiť na dve miesta na našej planéte. Vedci za uplynulé týždne publikovali hneď niekoľko štúdií o alarmujúcom stave grónskeho ľadu, v americkom štáte Kalifornia môžeme ničivé dôsledky pozorovať prakticky v priamom prenose. Začalo to rekordnými horúčavami, extrémnym suchom a bezprecedentným počtom bleskov.

Kaliforniu opäť sužujú ničivé a mimoriadne rozsiahle požiare, ktoré si doposiaľ vyžiadali 6 ľudských životov. Úrady doposiaľ registrujú 560 požiarov. Niektoré z nich sú najväčšie, aké kedy v Kalifornii zaznamenali. Tohtoročné požiare sa zatiaľ svojou ničivou silou nepribližujú roku 2018, kedy Kalifornia hlásila 86 ľudských obetí, obdobie lesných požiarov je však ešte len na začiatku. Spravidla trvá do novembra.

Foto: SITA

Neveríte v klimatickú zmenu? Príďte do Kalifornie

Guvernér amerického štátu Kalifornia Gavin Newsom v súvislosti s požiarmi vyhlásil ešte minulý týždeň núdzový stav. „Sme svedkami požiarov, aké sme nevideli mnoho rokov“. Kalifornský guvernér neskôr požiare označil za jasný dôkaz klimatických zmien. „Ak popierate klimatické zmeny, príďte do Kalifornie,“ povedal na videozázname určenom pre nominačný zjazd demokratov.

Začalo to rekordnými teplotami. V polovici augusta namerali v kalifornskom národnom parku Údolie smrti teplotu 54,4 °C. Ak sa merania potvrdia ako relevantné, bude to nový rekord najvyššej nameranej teploty na Zemi od začiatku vedenia záznamov. Najvyššiu overenú teplotu na Zemi namerali v roku 2013 práve v Údolí smrti. V ten deň dosahovala hodnotu 54 stupňa Celzia.

K rekordnej vlne horúčav sa potom pridali ďalšie extrémne prejavy počasia. V priebehu niekoľkých dní v Kalifornii udrelo bezprecedentné množstvo úderov bleskov, podľa agentúry AFP ich zaznamenali viac ako 12-tisíc.

Foto: SITA

Druhý a tretí najväčší požiar v histórii

V americkom štáte sa tak postupne rozhorelo viac ako 560 požiarov, ich počet sa neustále zväčšuje. Podľa posledných aktualizácií ničivý oheň pohltil už viac ako 3 120 km2 územia. Úrady zatiaľ evidujú šesť ľudských obetí a viac ako štyri desiatky zranených. Jednou z obetí je aj pilot, ktorý zahynul po páde helikoptéry pri hasení požiarov.

Foto: SITA

V dôsledku muselo svoje domovy opustiť už približne 175-tisíc ľudí. V súvislosti s pandémiou koronavírusu sa úrady obávajú šírenia vírusu v núdzových centrách, v ktorých je spoločne sústredených množstvo ľudí, ktorí museli opustiť svoje domovy.

Situácia je najhoršia v horských oblastiach južne a východne od mesta San Francisco. Dva samostatné požiare nachádzajúce sa jeden severne a druhý južne od oblasti San Francisco Bay sú podľa ScienceAlert druhým a tretím najväčším pozorovaným požiarom v histórii Kalifornie.

Foto: SITA

Kalifornia volá o pomoc

Kalifornský guvernér Gavin Newson už teraz hovorí o vyčerpaní a tlaku na personál, ktorý s požiarmi bojuje, sezóna pritom spravidla trvá až do novembra. V Kalifornii už pomáhajú hasiči z Oregonu, Nového Mexika či Texasu, najnovšie Newson požiadal o pomoc aj Kanadu a Austráliu. Žiadosť o deklaráciu prírodnej katastrofy od Kalifornie obdržal aj Biely dom.

Foto: SITA

Obdobie požiarov je v Kalifornii len na začiatku, úrady však už teraz majú najmä kapacitné problémy s ich hasením. Národná meteorologická služba navyše podľa portálu ScienceAlert upozorňuje, že región zahalený obrovským množstvom dymu je ideálnym prostredím na tvorbu nepravidelných vetrov a varovala tiež pred extrémnym správaním požiarov, ktoré disponujú mimoriadnym potenciálom na ďalšie rozširovanie.

 

Uložiť článok

Najnovšie články