ici.radio-canada.ca

Konečne existuje obchod tzv. "zero waste", čiže obchod bez odpadu. Škoda, že nie u nás, ale nájsť ho môžete v Montreale, v Kanade. Nájdete tu viac ako 700 výrobkov a ľudia, ktorí žijú bez odpadu, si môžu naplniť svoje plátené (ako inak) tašky.

Jedná sa o prvý oficiálny Zero Waste obchod „Méga Vrac“ s potravinami a začiatkom septembra sa otvorili jeho dvere aj pre širokú verejnosť. Na krásnych drevených lemovaných policiach tu nájdete viac ako 700 druhov potravín a všetky sú, ako inak, bez obalov.

Článok pokračuje pod videom ↓
ekoobchod4
ici.radio-canada.ca

Možno ste ešte nepostrehli dôležitú novinku vo sfére ekológie. Francúzsko zakázalo používanie a výrobu plastových riadov, pohárov, príborov, a takisto aj plastových sáčkov.

Rôzne druhy olejov, octu, múky, strukoviny, sušené ovocie, med, mydlá, čistiace prostriedky, koreniny, káva, čaje, orechy a čerstvé druhy ovocia a zeleniny. To všetko a ešte viac nájdete v tomto, na prvý pohľad roztomilom obchodíku. Od zákazníkov sa očakáva, že si prinesú vlastné nádoby, prípadne si nejaké môžu nejaké zakúpiť aj priamo v obchode. Či už sklenené fľaše, nádobky rôznych veľkostí, alebo aj papierové či plátené tašky. Keď prejdete okolo, určite neostanete s prázdnymi rukami.

ekoobchod2
facebook.com

Méga Vrac je logické a ideálne riešenie na prebiehajúce problémy plastového znečistenia. Keď príde človek s nákupom domov, nebude sa musieť vysporiadať so žiadnym odpadom. Nebude musieť rozmýšľať o tom, ako čo vytriediť a podobne. Tento obchod je symbolom pohody a starostlivosti o životné prostredie. Obchod už od zákazníkov dostal aj veľmi pozitívne hodnotenie. „Po použití produktov a skonzumovaní potravín nevznikne žiadny odpad. Páči sa mi, že obchod je v blízkosti môjho domu, a teda nemusím míňať ani len benzín na cestu. Nepotrebujem žiadne tašky, a to je jednoducho perfektné,“ hovorí jeden zo zákazníkov.

ekoobchod3
facebook.com

Majiteľmi obchodu a súčasne tvorcami kreatívneho nápadu sú Ahlem a Anis Belkheirovci. Uzavreli partnerstvo s miestnymi poskytovateľmi a výrobcami, aby sa minimalizovalo množstvo obalov potrebných pre dopravu. Mnoho z týchto dodávateľov s nimi zdieľa ekologické myšlienky a ciele. Spolu sa snažia šíriť nejaké to ekologické podvedomie medzi občanmi.

ekoobchod1
youtube.com

V súčasnej dobe priemerný obyvateľ Montrealu ročne vygeneruje až 350 kilogramov odpadu a viac ako 70% tohto odpadu pochádza z potravinárskych výrobkov, ktoré zakúpite v bežnom obchode. Celkový postoj ľudí k téme odpadu sa však stále posúva vyššie a ľudia chcú stále viac ochraňovať životné prostredie. Mestská rada nedávno odsúhlasila zákaz používania plastových tašiek a jednorázových plastových predmetov a do roku 2018 by sa tento zákaz mal stať realitou. Zákaz bude platiť pre plastové fľaše, poháre, riady, príbory, tašky, plastové fólie, a aj polystyrén. Tento obchodík sa teda nemohol objaviť v lepší čas.

ekoobchod5
ici.radio-canada.ca

O plaste sa momentálne veľa hovorí. Stačí len otvoriť oči a uvedomiť si sám v sebe, čo je dobré a čo je zlé pre životné prostredie. Myslím, že nebudete musieť tuho premýšľať, aby ste na to prišli. Silné ekonomické krajiny to už pochopili. Som zvedavá, kedy príde rad aj na nás.

interez.sk (Lucia M.), treehugger.com
Uložiť článok

Najnovšie články