Matúš Lošonský

Parky tmavej oblohy nám slúžia na zachovanie aspoň minimálne ovplyvnenej nočnej oblohy. Jendým z nich je na Slovensku aj Park tmavej oblohy Poloniny, ktorý sa nachádza v Národnom parku a je považovaný za najtmavšie miesto na našom území.

Svetlo je hlavným zdrojom života na Zemi. Bez neho by sme tu rozhodne neboli. Neboli by sme tu my, ani nijaký iný živý organizmus. Hoc všetky živé organizmy cez deň nevyhnutne potrebujú svetlo, v noci potrebujú tmu. Prirodzenú tmu. Tmu, ktorá nie je ovplyvnená či poškodená rušivým umelým osvetlením pochádzajúcim z miest alebo veľkomiest.  Nadmerné svetlo predstavuje pre nočných živočíchov vážny problém. Práve preto vznikli po celom svete parky tmavej oblohy, aby sa aspoň čiastočne zachovala prirodzená a nedotknutá tma.

Článok pokračuje pod videom ↓

Parky tmavej oblohy sú územia s nízkou úrovňou svetelného znečistenia. Pre mnohých z nás je tento termín doposiaľ nepoznaný. Veď, ako môže svetlo znečisťovať? Svetelné znečistenie, alebo inak aj rušivé svetlo či svetelný smog, je svetlo s nežiadúcimi účinkami. Jednoducho ho rozpoznáme napríklad tým, že nočná  obloha sa nám zdá byť viditeľne svetlejšia, a to aj z väčších vzdialeností. Najčastejšie sa s tým stretávame vo veľkých mestách s kvantom pouličných lámp, štadiónov či parkovísk. 

Aby sa na svete zachovali aspoň nejaké miesta s úplne prirodzenou nočnou tmou, len minimálne ovplyvnenou ľuďmi, ktorú si musíme v dnešnej modernej dobe veľmi dobre chrániť, vznikli práve, najmä z iniciatívy astronómov, tieto parky tmavej oblohy, ktorých je po svete už viac ako 40, z toho tri sa nachádzajú na Slovensku a taktiež tri u našich susedov v Českej republike.

Pavol Ďuriš
Pavol Ďuriš

Národný Park Poloniny, s pôvodnými lesmi a pralesmi zapísaný do svetového dedičstva UNESCO,  je z pohľadu svetelného znečistenia tak najtmavšou oblasťou na našom území. Poloniny sú náším najmenším národným parkom a taktiež najmenej navštevovaným, a aj vďaka tomu je tu teda zásah človeka najmenší. Práve preto na tomto území vznikol Park tmavej oblohy Poloniny, úplne prvý svojho druhu na Slovensku. Hoc miesto s úplne prirodzenou nočnou oblohou na Slovensku už neexistuje, Poloniny sú aspoň miestom s minimálnym ovplyvnením.

Patrónom tohto parku sa stal prvý slovenský kozmonaut Ivan Bella. Park dnes slúži hlavne na pozorovanie nočnej oblohy. Na území sa nachádza aj observatórium, ktoré tým pádom môže získať a ďalej pracovať s veľmi kvalitnými informáciami. V okolí sú zriadené aj náučné či turistické chodníky. Parkov tmavej oblohy vo svete stále pribúda a pribúda a vznikajú  najmä kôli tomu, aby sa s týmto problémom oboznámila aj široká verejnosť, ktorá o tejto problematike vie málo, ak vôbec niečo, kedže svetelnému znečisteniu sa neprikladá veľký dôraz.

Park tmavej oblohy Poloniny však nie je jediným takýmto parkom na Slovensku. Okrem neho máme ešte ďalšie dva, a to Park tmavej oblohy Veľká Fatra a Beskydská oblasť tmavej oblohy.

pinterest
pinterest
youtube.com
youtube.com
Matúš Lošonský
Matúš Lošonský
Matúš Lošonský
Matúš Lošonský
Matúš Lošonský
Matúš Lošonský
interez.sk (Alexandra Geletová), wikipedia.org
Uložiť článok

Najnovšie články