foto: Pixabay

Na svete žije čoraz viac ohrozených druhoch živočíchov, ľudia však tento fakt akosi prehliadajú.

Dinosaury pred 65 miliónmi rokov úplne vyhynuli a najväčší prieskum, ktorý organizácia Living Planet vykonala za posledné obdobie tvrdí, že čelíme podobnej situácii. Hrozí, že zvieratá na našej planéte postupne vyhynú. Do roku 2020 poklesne počet cicavcov, vtákov, rýb a plazov za obdobie 50 rokov až o dve tretiny.

Článok pokračuje pod videom ↓

V histórii Zeme už nastalo masové vyhynutie päťkrát, toto sa však podľa prieskumov blíži stokrát rýchlejšie, ako tie doterajšie. Okrem toho, kým vyhynutie dinosaurov pravdepodobne spôsobil náraz meteoritu do Zeme, za súčasný stav zvieracej ríše môže výlučne človek. Vzhľadom na to, že fosílie obrovského množstva uhynutých zvierat nechajú na Zemi značnú stopu, vedci uvažujú, že dajú tejto dobe nové pomenovanie, a to Anthropocén.

🐧 The Gentoo Penguin is the Michael Phelps of the penguin world, hitting the fastest penguin swimming speeds of up to 22 mph! http://bit.ly/2opIfvt#WorldPenguinDay #WWFLovesNature

Posted by WWF on Dienstag, 25. April 2017

V snahe zistiť, ako je na tom živočíšna ríša v súčasnosti, skúmala Living Planet stav až 3706 druhov. Zistili, že medzi rokmi 1970 a 2012 došlo k poklesu populácie zvierat v priemere až o alarmujúcich 58 percent. Do roku 2020 by podľa odhadov malo toto číslo porásť až na hranicu 67 percent. Ironické je, že práve do toho roku chceli organizácie pokles úhynu zvierat zastaviť.

Today, we celebrate #WorldRhinoDay🦏 #DYK that there are two species of African Rhinos – black and white?Despite their…

Posted by WWF on Freitag, 22. September 2017

Riaditeľ organizácie na záchranu ohrozených druhov zvierat WWF, Mike Barrett sa vyjadril: „Po prvý raz od vyhynutia dinosaurov pred 65 miliónmi rokmi čelíme hrozbe ďalšieho masového vyhynutia. Ohrozené zvieratá sú dôkazom toho, čo dokáže ľudská ruka a my to ignorujeme. Nezodpovedné využívanie prírodných zdrojov mení prirodzené prostredie zvierat, utláča ich a ohrozuje stabilitu celého ekosystému.“

Posted by WWF on Sonntag, 12. November 2017

V Afrike za posledné desaťročie rapídne poklesol počet slonov len kvôli pytliakom. Mravčiare a vlky v Brazílii sú ohrozené, lebo na mieste ich prirodzeného prostredia vyrastajú sójové plantáže a pastviny pre dobytok. Chemické znečistenie zas ohrozuje život iných druhov, od veľrýb až po polárne medvede. Farby, pesticídy a urýchľovače horenia spôsobujú rakovinu a zvieratá oslabujú. Ekonomická aktivita aj v tých najvzdialenejších kútoch Zeme spôsobuje hotovú pohromu.

Posted by WWF on Dienstag, 12. Dezember 2017

Posted by WWF on Dienstag, 12. Dezember 2017

Situácia je viac než beznádejná. Stále je však nádej zastaviť to. Musíme len prehodnotiť konzumný spôsob života, vnímanie úspechu a prístup k prírodným zdrojom. Toto je posledná výzva, ktorá nabáda ľudí k tomu, aby sa prebudili, kým je ešte čas populáciu zvierat zachrániť. K tomu, aby sme to však mohli urobiť a zdieľať svet so slonmi, šimpanzmi a inými tvormi, je potrebná v prvom rade vôľa a snaha znížiť vlastné požiadavky do takej miery, aby sme mohli žiť vedľa seba.

Je to veľká výzva, ak sa však zapoja všetci, existuje na ňu riešenie. Bez našej ochrany môže mnoho druhov z tejto planéty zmiznúť navždy.

Pozri aj: Globálne otepľovanie ho skolilo. Na internete sa objavilo šokujúce video umierajúceho ľadového medveďa

independent
Uložiť článok

Najnovšie články