Foto: needpix

Obnova panenskej blany je populárny zákrok, po ktorom je väčší dopyt.

Na niektorých britských klinikách môžu ženy podstúpiť kontroverzné skúšky panenstva, zistila britská televízna stanica BBC.

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) a Organizácie Spojených národov (OSN) takéto „testy“ porušujú ľudské práva a preto by mali byť zakázané. Tvrdia, že testy panenstva sú z „medicínskeho hľadiska nepotrebné a často bývajú bolestivé, ponižujúce a traumatizujúce“.

Skúšky nevedia dokázať pohlavný styk

Ilustračná foto: pixinio

WHO tiež zdôrazňuje, že skúšky panenstva sú nielen formou rodovej diskriminácie, ale navyše ani nemôžu spoľahlivo dokázať, či daná osoba mala alebo nemala pohlavný styk. Počas nich dochádza k vaginálnemu vyšetreniu, na základe ktorého príslušný lekár „zistí“, či došlo k porušeniu panenskej blany, objasňuje BBC.

Vyšetrovanie BBC odhalilo, že 21 britských súkromných zdravotníckych kliník ponúka rekonštrukciu panenskej blany. Na siedmich z nich môžu pacientky podstúpiť kontroverzné skúšky panenstva, ktorých cena sa pohybuje v rozmedzí zhruba 170 až 330 eur.

Rekonštrukcia pohlavnej blany je populárny zákrok

Foto pixabay

Charitatívna organizácia blízkovýchodných žien a spoločnosti (MEWSO) so sídlom v Londýne začiatkom roka spustila kampaň za legislatívny zákaz testov panenstva. Kampaň chce zároveň upovedomiť na hymenoplastiku, chirurgický zákrok, počas ktorého dochádza k rekonštrukcii panenskej blany. Organizácia tvrdí, že v uplynulých rokoch v Británii zaznamenali väčší dopyt po tomto type zákroku.

Šéfka organizácie MEWSO Halaleh Taheriová tvrdí, že najskôr musí dôjsť k zmene v spôsobe myslenia komunít, ktoré takéto zákroky podstupujú. Na webovej stránke organizácie ďalej uviedla, že zakázanie týchto praktík „bez adekvátnej osvety prinúti chudobné ženy k tomu, aby sa uchyľovali k nelegálnym zdrojom, ktoré ich vystavia ešte väčšiemu zdravotnému a hygienickému riziku, podobne ako v prípade (nelegálnych) potratov.“

Zákaz skúšok panenstva zvažuje aj Francúzsko. Ide o súčasť plánu prezidenta Emmanuela Macrona na posilnenie sekulárnych hodnôt francúzskeho štátu. Na základe príslušného návrhu zákona by lekárovi, ktorý by vydal certifikát o panenstve, hrozilo ročné väzenie a pokuta vo výške 15 000 eur, dodala BBC.

Uložiť článok

Najnovšie články