Foto: Profimedia

Múmiu Ötziho našli pred 30. rokmi.

Nález múmie nazvanej Ötzi v septembri roku 1991 vyvolal v tom čase veľký rozruch. Z ľadového muža sa stala zo dňa na deň celebrita svetového formátu, a to vďaka úžasne zachovanému telu, ktoré vedcom odhalilo mnoho detailov života v strednej Európe počas medenej doby spred približne 5 000 rokov. 

Pomenovaný podľa Álp

Manželia Erika a Helmut Simonovci z Norimbergu boli 19. septembra 1991 na túre na ľadovci v Ötztalských Alpách rozprestierajúcich sa medzi Rakúskom a Talianskom. Na tomto mieste boli už viackrát predtým a pri zostupe z hory Fineilspitze sa rozhodli vydať skratkou. Zošli tak z chodníka medzi horskými sedlami Hauslabjoch a Tisenjoch a v ľade našli trčať telo človeka, konkrétne zadnú časť hlavy, plecia a chrbát. Stránka múzea, kde sa teraz telo Ötziho nachádza, uvádza, že manželia predpokladali, že telo patrí horolezcovi, ktorý sa v tejto oblasti nedávno stratil.

Nález tela ohlásili a na druhý deň k nemu prišli horský strážca a správca blízkej chaty. Tí sa telo pokúšali vyslobodiť z ľadu za pomoci zbíjačky a cepínov, no nedarilo sa im to a aj kvôli zhoršenému počasiu prestali.

Na ďalší deň telo navštívilo viacero turistov, medzi nimi aj slávny horolezec Reinhold Messner. Telo bolo vyslobodené až tri dni po náleze a spolu so všetkými predmetmi bolo prevezené do Innsbrucku. Už vtedy sa tušilo, že nejde o nedávno zosnulého horolezca, ale o archeologický nález. Podľa sekerky bol stanovený vek nájdenej múmie na minimálne 4-tisíc rokov.

Foto: Profimedia

Razom sa z múmie stala svetová archeologická senzácia. Jej vek bol neskôr stanovený na 5 300 rokov a dostal meno Ötzi podľa Ötztalských Álp.

Jedinečný nález

Perfektne zachované telo, ktoré bolo tisícročia uchované v ľade spôsobilo, že vedci mohli Ötziho podrobne preskúmať. V čase nálezu mal hmotnosť necelých 14 kilogramov, v čase smrti, keď mal asi 45 rokov, však vážil okolo 50 kilogramov a bol vysoký od 159 do 165 centimetrov, píše portál Mummy Tombs. Žil medzi rokmi 3359 až 3105 pred Kristom.

Obsah čriev ukázal, že pred smrťou jedol mäso z kozorožca a jeleňa a tiež bylinkový chlieb. Našli sa tiež stopy ovocia a rôznych druhov zŕn, uvádza štúdia publikovaná v časopise PNAS.

45-ročný starec

Aj keď mnohí dnešní ľudia majú priam až romantické predstavy o zdraví ľudí v dávnej minulosti, Ötzi vo veku 45 rokov trpel mnohými zdravotnými problémami. V črevách mal hlísty, objavili, že má zlomené rebrá, aj keď tie mohli nastať až v momente úmrtia. Na základe skúmania nechtov zistili, že za posledný polrok bol až trikrát chorý, píše sa v archivovanom dokumente.

Foto: Profimedia

Mal tiež paradontózu v pokročilom štádiu, niektoré zuby mal obnažené až ku koreňom. Denik.cz uvádza, že pravdepodobne trpel boreliózou, bolesťou kolien, kĺbov, ramien a krížov. Mal tiež genetickú predispozíciu k arterioskleróze a zlomený nos. Po tele mal až 61 tetovaní skladajúcich sa z čiar. Uvažuje sa, že mohli mať terapeutický dôvod a mohli slúžiť ako akupunktúra či akupresúra. Jeho krv mala skupinu 0 a v črevách tiež pozostatky baktérie Helicobacter pylori.

Dávnoveká vražda

Smrť Ötziho je rovnako záhadná a senzačná ako on sám. Forenzní detektívi na základe zranení určili, čo sa vlastne s Ötzim v momente smrti dialo.

Pred smrťou putoval Alpami, bolo to pravdepodobne v letných mesiacoch, lebo v pľúcach mu našli peľ. Zomrel na vykrvácanie po tom, čo ho trafil šíp, rozbil lopatku a poškodil nervy a cievy, uvádza Guardian.

Na základe DNA sa vedci domnievajú, že Ötzi pred smrťou zabil dvoch ľudí rovnakým šípom. Pravdepodobne trafil jedného, potom šíp z tela vybral a trafil ďalšieho. Následne niekto iný vybral šíp z druhej obete a Ötziho smrteľne trafil. Na Ötziho noži sa tiež našla krv iného človeka a tiež aj na kabáte bola identifikovaná krv štvrtého človeka. Je tak možné, že Ötzi bojoval proti veľkej presile.

Foto: Profimedia

Poloha jeho nájdeného tela nasvedčuje, že si Ötzi šíp z tela vytiahol a snažil si uľaviť od bolesti. O poranení mozgu sa stále diskutuje a nie je jasné, či Ötziho niekto do hlavy trafil, alebo sa zranil pri páde.

Spor o múmiu, dávnoveký otec a kliatba

Keďže sa Ötziho telo našlo na hraniciach medzi Rakúskom a Talianskom, obe krajiny prejavili o múmiu veľký záujem. Podrobné meranie ukázalo, že telo bolo objavené 93 metrov od štátnej hranice s Rakúskom, a tak patrí Taliansku. Spor o nálezné sa viedol tiež s manželmi Simonovcami. Tým bolo napokon v roku 2010 vyplatených 175-tisíc eur.

Analýza DNA ukázala, že Ötzi pochádzal z migračnej vlny, ktorá prišla z územia dnešného Turecka pred minimálne 6-tisíc rokmi. Jeho otcovskú DNA je možné nájsť aj dnes, najmä na Sardínii, ale aj na iných stredomorských ostrovoch.

Foto: Profimedia

S múmiami sa spája často aj akýsi mystický nádych tajomna. Tá neobišla ani Ötziho a hovorí sa o kliatbe, ktorú má spôsobovať a zapríčiniť záhadné úmrtia. Dodnes zomrelo už 7 osôb, čo telo múmie skúmali, pričom štyria v dôsledku nehody.

Archivovaný článok múzea, v ktorom sa múmia nachádza však tvrdí, že múmiu skúmali už stovky ľudí a ďalšie množstvo skúma nielen jeho telo, ale aj artefakty, ktoré sa pri ňom našli. Pri takom množstve ľudí je to, že dôjde k rôznym úmrtiam, veľmi pravdepodobné a úmrtia sú štatisticky nevýznamné.

Ak by ste sa chceli na múmiu Ötziho pozrieť0, je umiestnená v špeciálnej komore v múzeu v talianskom Bolzane.

0
Uložiť článok
Komentovať