Ilustračná foto: Pixabay

Zranenia chrupavky sú veľmi časté, no zriedka sa hoja spontánne.

Chrupavka, ktorá pokrýva kĺby, je veľmi dôležitou súčasťou nášho tela. Každý, kto s ňou mal problémy vie, že bez nej každý krok znamená bolesť.

Pri zranení chrupavky môže dôjsť k ďalšiemu poškodeniu kĺbu, čo môže vyústiť až do osteoartrózy. Liečba voči nej zatiaľ neexistuje, informuje portál IFL Science.

Dva spôsoby

Avšak vedecká skupina z Londýnskej univerzity vyvinula dva spôsoby, ako podporiť hojenie chrupavky a zmierniť tak bolesť kĺbov. Pokusy na zvieratách ukazujú, že tieto metódy fungujú v praxi a tiež zistili, že fungujú aj na ľudských bunkách, aj keď zatiaľ iba na laboratórnej úrovni.

Zázračný agrín

V prvom spôsobe zistili, že molekula agrín sa môže použiť na liečbu veľkých poranení chrupavky či kostí. Keď sa agrín implantuje do poranenej chrupavky či kosti, rýchlo aktivuje nečinné kmeňové bunky v kĺbe a dá im pokyn na odstránenie poranenia. Štúdia sa uskutočnila na myšiach a ovciach. U oviec postačilo jedno podanie agrínu do poškodenej chrupavky a spustila sa oprava.

Existujú aj iné spôsoby, aby sa kmeňové bunky z chrupaviek začali aktivovať. To ale zahŕňa ich odobratie z kolennej chrupavky pacienta, následné laboratórne pestovanie a opätovné vrátenie do kolena. Tento proces je pracný, drahý a má nekonzistentné výsledky. Nový prístup pacientov tak preskočil všetky tieto kroky.

Ilustračné foto: Pixabay

Na rozdiel od iných testovaných molekúl, agrín neindikuje rast chrupavky na miestach, kde je to nežiaduce. Bunky spoznávajú v poškodenom kolene, či majú vytvárať chrupavku alebo kosť.

U myší pri testoch neboli pozorované žiadne vedľajšie účinky, u oviec pozorovali, že boli viac aktívne. To môže znamenať úľavu od bolesti. Obmedzením štúdie bolo, že testy vykonávali na relatívne mladých zvieratách, takže sa nevie, či tento prístup bude fungovať aj u starších jedincov.

Blokovanie molekuly

V druhej štúdii vedci zistili, že molekula ROR2 sa nenachádza v zdravých chrupavkách, ale je produkovaná po poranení. Následne pripsieva k rozpadu chrupavky. Vedcov zaujímalo, či blokovanie ROR2 pomôže zmierniť artrózu.

Podarilo sa im zastaviť bunky chrupavky produkujúce ROR2 pomocou technológie tlmenia génov. Pozorovali, že chrupavka bola následne do istej miery chránená pred ďalším opotrebovaním. Tiež došlo k rýchlej úľave od bolesti.

Ilustračné foto: Pixabay

Vedci pozorovali tiež zlepšenie tvorby chrupavky v skúmavkách s ľudskými bunkami. Aby však mohli túto štúdiu aplikovať na ľuďoch, musia štúdiu najprv vykonať na zvieratách.

V oboch prípadoch si vedci uvedomujú, že sú síce ešte ďaleko od zavedenia týchto postupov do klinickej praxe, avšak veria, že ak bude všetko podstupovať tak ako doteraz, už o niekoľko rokov môžu začať s klinickými testami.

Tento výskum tak dáva nádej miliónom ľudí po celom svete, že ich problémy sa budú dať vyliečiť pomerne jednoduchým zákrokom, pri ktorom sa buď bude blokovať jedna z molekúl, alebo sa aktivujú v tele vlastné bunky a začnú poškodené miesta opravovať samé.

0
Uložiť článok
Komentovať