Foto: Unsplash

Táto krajina drží rekord v počte používaných jazykov.

Foto: Unsplash

Papua-Nová Guinea výrazne predbieha všetky ostatné krajiny - na jej území totiž existuje až 850 jazykov, ktorými sa rozpráva. Mnoho z týchto jazykov ale využívajú malé komunity a hrozí im vymretie. Oproti tomu taká India má 22 oficiálne registrovaných jazykov, pričom sa predpokladá, že v celej krajine je až 450 ďalších. Veľké množstvo používaných jazykov nájdeme i v Nigérii (viac ako 500), Indonézii (viac ako 700), Cameroone (cez 270) či Rusko (viac ako 190).

V tejto krajine nájdeme najviac prírodných termálnych prameňov.

Foto: Unsplash

Podľa aktuálnych údajov vieme s takmer úplnou istotou priradiť prvenstvo v počte prírodných termálnych prameňov Japonsku. Podľa Japan National Tourism Organisation ich na území Japonska nájdeme viac ako 27-tisíc. Ostatné krajiny v tomto počte výrazne zaostávajú - Turecko má približne 1000 termálnych prameňov, Island okolo 800. V Taliansku ich nájdeme približne 1 200.

V tejto krajine je najviac pamiatok svetového dedičstva UNESCO.

Mouagip [Public domain], via Wikimedia Commons

Taliansko je držiteľom rekordu s najvyšším počtom lokalít svetového dedičstva s celkovým počtom 58 miest, ktoré spadajú pod UNESCO. Medzi tieto lokality patria pamiatky ako Koloseum, historické centrá miest Florencie, Rímu a Benátok, Pompeje, Herculaneum či San Gimignano, Siena a Pisa. Čína má celkovo 56 zapísaných lokalít, Španielsko 48 a Francúzsko 45. Čo sa týka Slovenska, v zozname UNESCO máme zapísaných 8 lokalít, od Spišského hradu, Vlkolíncu a Banskej Štiavnice po karpatské lesy a jaskyne Aggteleckého krasu a Slovenského krasu.

Z tejto krajiny pochádza najviac držiteľov Nobelovej ceny.

Foto: SITA

Spojeným štátom vieme s predstihom prisúdiť najviac držiteľov Nobelovej ceny s celkovým počtom 387. Na druhom mieste je Spojené kráľovstvo s celkovým počtom 132, ďalej Nemecko (109), Francúzsko (70) a Švédsko (33).

V tejto krajine sú Anjelské vodopády - najvyššie vodopády na svete.

Foto: Warairarepano&Guaicaipuro, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Venezuelské Anjelské vodopády dosahujú výšku neuveriteľných 979 metrov a tým získavajú titul najvyšších vodopádov na svete.

Tejto krajine patrí prvenstvo v počte druhov živočíchov, ktoré sa v nej nachádzajú.

Foto: Unsplash

Podľa doterajších výpočtov prebieha Brazília v celkovom počte živočíchov všetky ostatné krajiny. Brazília je známa tým, že je podľa Svetového fondu na ochranu prírody domovom viac ako 10 percent známej svetovej biodiverzity s odhadom približne 103-tisíc živočíšnych druhov. Medzi ďalšie krajiny s veľkým počtom biodiverzity patrí napríklad Kolumbia (približne 56-tisíc známych druhov živočíchov a rastlín), Peru (viac ako 25-tisíc známych druhov) či Mexiko (viac ako 200-tisíc známych druhov, pričom väčšina z nich je z ríše rastlín).

Až 73 percent tejto krajiny pokrývajú lesy.

Foto: Unsplash

Fínsko so 73 percentami krajiny a 22,2 miliónmi hektárov lesov stojí na vrcholu rebríčka v Európe. Najviac lesov na území Európy ale nájdeme vo Švédsku, kde je až 23 miliónov hektárov lesov. Rusku zase patrí prvenstvo v svetovom rebríčku - s 800 miliónmi hektárov mu patrí až 20 percent lesov vo svete, a vďaka tomu tvoria lesy 45 percent celej krajiny.

Táto krajina drží prvenstvo v počte aktívnych sopiek na území.

Foto: Unsplash

Hoci v pomere sopiek na krajinu predbehli Indonéziu Spojené štáty (162), na ich území je len 42 sopiek aktívnych od roku 1950. Indonézia má celkovo 120 sopiek, pričom 58 z nich je aktívnych. K tejto dvojici sa pridáva tiež Japonsko s celkovým počtom sopiek 122 a 44 aktívnymi sopkami.

V tejto krajine nájdeme najviac horských vrcholov s nadmorskou výškou nad 8-tisíc metrov.

Foto: Unsplash

Nepálsky Mount Everest je najvyššou horou sveta. Okrem toho ale v krajine nájdeme ďalších 7 z celkovo 14 hôr na svete, ktoré majú vrchol vo vyššej nadmorskej výške ako 8-tisíc metrov nad morom.

V tejto krajine je najviac oviec na svete.

Foto: Unsplash

Hoci na Novom Zélande nájdeme viac oviec, ako ľudí (17 miliónov oviec na 5 miliónov obyvateľov), v množstve ho výrazne predbiehajú iné krajiny. Čína má napríklad približne 188 miliónov oviec na území krajiny. V Austrálii ich nájdete 66 miliónov, a na území Poľska približne 9,3 milióna.

 

Uložiť článok

Najnovšie články