Foto: Unsplash

Zavedením DPH vláda predpokladá zvýšenie príjmov do štátneho rozpočtu.

Vláda schválila s pripomienkami zmenu zákona, ktorou zavádza daň z pridanej hodnoty (DPH) za odbery podzemných vôd a za vypúšťanie odpadových vôd do povrchových vôd, ktorá doteraz nebola uplatňovaná.

Výška sadzieb poplatkov za užívanie vôd sa zvýši najmä pre právnické osoby, podnikateľské subjekty (vodárenské spoločnosti, respektíve prostredníctvom platieb za odber pitnej vody pre občanov, poľnohospodárov – pestovateľov a chovateľov, výrobcov tepla, prevádzkovateľov kúpalísk, liečebných a rehabilitačných zariadení a podnikateľov v priemysle a službách) o výšku DPH.

Vláda sa odvoláva na rozpočet

Cieľom zmeny zákona z dielne ministerstva životného prostredia bola stabilizácia výnosov pre správcu vodohospodársky významných vodných tokov určených na krytie ich ekonomicky oprávnených nákladov.

Touto zmenou vláda tiež zabezpečila, že podľa ustanovení zákona o vodách sa Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) stal príjemcom poplatkov za vypúšťané odpadové vody do povrchových vôd.

Zavedením DPH vláda predpokladá zvýšenie príjmov do štátneho rozpočtu. Keďže predpokladané celkové výnosy z poplatkov za užívanie vôd predstavujú 12,5 milióna eur, prínos pre štátny rozpočet prostredníctvom 20-percentného DPH je 2,5 mil. eur ročne.

Slovenský vodohospodársky podnik

Ako informuje denník SME, cieľom ďalšej úpravy Slovenského vodohospodárskeho podniku je podľa ministerstva životného prostredia „zabezpečiť jednoznačný výklad a vykonateľnosť ustanovení zákona o vodách a vládneho nariadenia, podľa ktorých je podnik od 1. januára príjemcom poplatkov za vypúšťané odpadové vody do povrchových vôd“.

Toto nariadenie má podľa rezortu zabezpečiť technické presmerovanie poplatkov za vypúšťanie odpadových vôd na tento rok a preddavkov určených rozhodnutím správcu vodohospodársky významných vodných tokov vydaným pred 1. januárom na účet SVP.

„V praxi sa tak presunie na účet SVP zhruba 13 miliónov eur z účtu Environmentálneho fondu, čím sa zníži finančný deficit zo strany štátu za služby, ktoré podnik vykonáva pre krajinu,“ vysvetlilo ministerstvo.

Uložiť článok

Najnovšie články