Foto: Archív TASR

Slovensko spoznalo najkrajšie mestá a obce. Vybrali ich ľudia v internetovom hlasovaní.

Celoslovenský informačný portál Slovakregion zverejnil výsledky tohtoročného hlasovania o naj mesto, obec a primátora Slovenska. V internetovom hlasovaní si Slováci už po 11. krát zvolili najkrajšie mesto a dedinu našej krajiny.

Internetové hlasovanie sa na Slovakregion uskutočňovalo od 1. apríla do konca októbra, víťaz v kategórii miest získal 22.381 a v kategórii obcí 16.882 hlasov. Toto je teda desiatka tých najkrajších miest na Slovensku podľa výberu Slovákov.

10. Bardejov

Na poslednom mieste v desiatke najkrajších slovenských miest sa s takmer 14-tisíc hlasmi umiestnil Bardejov. Centrum mesta ležiaceho na severnom Spiši je od roku 2000 zapísané v zozname Svetového dedičstva UNESCO. Najgotickejšie mesto na Slovensku návštevníkov láka aj pre návštevu známych Bardejovských kúpeľov či Múzea ľudovej architektúry, kde možno nájsť takmer tri desiatky domov zo Šariša a Zemplína.

9. Liptovský Mikuláš

Do rebríčka najkrajších miest na Slovensku sa dostal aj víťaz ročníka 2017, tentokrát sa však Liptovský Mikuláš objavil až na deviatom mieste. Mekka Liptova ležiaca takmer uprostred Liptovskej kotliny na okraji Liptovskej Mary vytvára pre Liptov typickú prírodnú scenériu. Mesto obklopujú Západné Tatry, Chočské vrchy či Nízke Tatry a práve hory patria medzi najväčšie lákadlá v tomto regióne.

Foto: Pixabay

8. Bojnice

Bojnice patria medzi najnavštevovanejšie mestá mimo Bratislavu na celom Slovensku. Mesto za to vďačí najkrajšiemu zámku našej krajny, zoologickej záhrade, známym kúpeľom či len pred niekoľkými rokmi vybudovanej vyhliadkovej veže, ktorá síce priniesla rozporuplné názory obyvateľov, no prilákala veľké množstvo návštevníkov.

7. Prievidza

Za posledné tri roky v prvej desiatke nechýbala. Oproti tomu minulému si Prievidza dokonca o jedno miesto prilepšila. Centrum Hornej Nitry má pre región skôr hospodársky a infraštruktúrny význam, no z hlasovania Slovákov a Sloveniek sa zdá, že je pre nich mesto významné aj z pohľadu cestovného ruchu a celkovej atraktivity.

6. Rožňava

Prvá päťka, nie veľmi tesne, unikla Rožňave. Pre región Gemeru, ktorý ukrýva mnoho krásnych zákutí to však môže byť skvelá šanca odprezentovať potenciál cestovného ruchu v regióne. Rožňava je srdcom Gemeru a viac ako 700-ročným baníckym mestom. Okrem baníckej histórie je však i vynikajúcim východiskovým bodom do Slovenského krasu.

5. Zvolen

Zvolen si oproti minulému roku polepšil o dve priečky, rod predtým sa nenachádzal ani v prvej desiatke. Jedno z najstarších miest na Slovensku leží na významnej dopravnej križovatke a preto bolo dlhé stáročia dôležitým centrom celého regiónu. Dominantou mesta je Zvolenský zámok, obľúbenou turistickou atrakciou je však Pustý hrad, zrúcanina jedného z najväčších hradísk na našom území.

Pustý hrad, foto: Archív TASR/Michal Svítok

4. Hlohovec

O dve miesta v rebríčku najkrajších miest na Slovensku postúpil aj Hlohovec. Mesto ruží, ako sa zvykne prezývať, je pomenované podľa tŕnistého kra hlohu, ktorý rastie v okolí mesta v hojnom počte. Najvýznamnejšou pamiatkou mesta je Hlohovecký zámok, ktorý okrem iného láka aj na návštevu zámockého parku, jedného z najvýznamnejších parkov na celom Slovensku. Na zámku môžete nájsť aj Empírové divadlo, posledné dodnes fungujúce šľachtické divadlo v strednej Európe.

3. Púchov

Na tretej priečke najkrajších slovenských miest sa nachádza Púchov. Mesto na strednom Považí je z historického hľadiska významné najmä pre archeologické nálezy v jeho okolí, vďaka ktorým sa podarilo definovať celé jedno obdobie nazývané dnes púchovská kultúra. O atraktivite mesta môže svedčiť aj fakt, že sa v roku 2013 stal Púchov víťazom ankety portálu Slovakregion.

2. Spišská Nová Ves

Striebornú priečku v tohtoročnom rebríčku obsadila Spišská Nová Ves. Mesto sa okrem iného môže pýšiť jedným z najkrajších námestí na Slovensku. Radničné námestie má šošovkovitý tvar a je najdlhšie svojho druhu v celej Európe. Okrem toho návštevníkov môže lákať aj najmladšia a najmenšia zoologická záhrada na našom území, či jednoduchá dostupnosť do najkrajších častí Slovenského raja.

Foto: Zdenek Svoboda from Prague, Czech Republic [CC BY 2.0], via Wikimedia Commons

1. Trnava

Víťazom tohtoročného hlasovania sa stala s viac ako 22-tisíc hlasmi Trnava. “Slovenský Rím” je najstarším kráľovským mestom Slovenska a pochváliť sa môže aj tým, že v minulosti počas niekoľkých storočí zastávalo funkciu hlavného cirkevného centra Uhorska. Mestská pamiatková rezervácia v Trnave patrí k najzachovalejším a najkrajším mestským centrám na Slovensku a jej dominantou je až 57 metrov vysoká mestská veža, ktorá ponúka nádherný výhľad na celé mesto a šíre okolie.

Najkrajšia obec Slovenska 2019:

  1. Smižany
  2. Nižná Olšava
  3. Ortuťová
  4. Spišské Tomášovce
  5. Nižná
  6. Dolné Orešany
  7. Sedliacka Dubová
  8. Vydrná
  9. Dolná Krupá
  10. Hliník nad Hronom
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )