Foto: Kārlis Dambrāns, Time For Slovakia (flickr)

Slovenský raj oslavuje svoje 30. narodeniny. Poctite ho svojou návštevou.

Slovenský raj nedostal svoj názov len tak náhodou. Krasová oblasť, v ktorej rieka Hornád so svojimi prítokmi vyformovala nekonečné množstvo dolín, tiesňav, kaňonov, roklín, vodopádov, strmých skalných svahov a brál je skutočným prírodným rajom našej krajiny. Krásna príroda tu existuje od nepamäti no národný park, chráni toto územie len posledných 30 rokov. Národný park Slovenský raj totiž vznikol v roku 1988 a najkrajšie miesta Slovenska tak tento rok oslavujú pekné výročie. Osláviť ho môžete napríklad návštevou niektorej z týchto trás.

Článok pokračuje pod videom ↓

Suchá Belá

Asi najnavštevovanejšou trasou v Slovenskom raji je dolina potoka Suchá Belá. Turistický chodník vedie priamo z jedného z najznámejších centier cestovného ruchu v Slovenskom raji – Podlesku. Priechod dolinou trvá približne dve hodiny, no tým, ktorí si počas prechádzky radi užívajú pohľad na okolitú prírodu, bude trasa trvať určite o niečo dlhšie. Suchá Belá totiž ponúka prekrásne pohľady na dielo prírody. Tiesňava a niekoľko vodopádov vám ukážu pravú tvár Slovenského raja.

Misové vodopády falls in Suchá Belá gorge
Wooden ladders in Suchá Belá gorge

Turistická trasa naprieč Suchou Belou je síce dlhá len 4 kilometre, no i tak nie je jednoduchá. Nájdete tu totiž niekoľko rebríkov, ktoré vám pomáhajú zdolať jednotlivé vodopády. Najvyšší, Mišov vodopád, pritom meria až 29,5 metra. Navyše nezabúdajte, že podobne ako väčšina podobných trás, ktoré vedú cez rokliny Slovenského raja, je aj Suchá Belá jednosmerný chodník.

Prielom Hornádu

V poradí asi druhý najznámejší a najnavštevovanejší kúsok z nášho Raja. Dĺžkou však tento kaňon obsadzuje prvé miesto na Slovensku. Rebríky, mosty, reťaze. Všetko to, čo Slovenský raj vystihuje, v Prielome Hornádu nájdete. Trasa, ktorá vedie celý čas popri rieke ponúka skvelé divadlo aj v zime. Ak počasie praje, vytvorí sa tu totiž 12 kilometrov dlhé klzisko.

Prielom Hornádu

Hornad river

Asi 16 kilometrov dlhú trasu, vytvoril Hornád zarezaním sa do tvrdej skaly počas tisícky rokov. Skalné steny tu miestami dosahujú výšku až 300 metrov. Kto nechce prekonávať 7 mostov, 320 metrov reťazí, 140 stúpačiek a 70 metrov drevených lávok, môže sa Prielomom Hornádu preplaviť na požičaných člnoch.

Kyseľ

Pred dvomi rokmi sprístupnili v Slovenskom raji pre návštevníkov po 40-rokoch i ďalšiu z prekrásnych dolín tejto oblasti. Po objavení v roku 1900 trvalo celých 7 rokov, kým sa podarilo preliezť tiesňavou až na jej koniec. V roku 1976 však tiesňavu Kyseľ zasiahol ničivý požiar, ktorý vznikol pravdepodobne po nezodpovednom konaní turistu.

Malý Kyseľ gorge - Machový vodopád waterfall

Via Ferrata Kyseľ

V súčasnej dobe je už tiesňava sprístupnená verejnosti takmer dva roky. V tiesňave je však vytvorená ferrata a vstup do nej je tak povolený len s ferratovým setom. Práve to je však pre mnohých ešte väčším lákadlom. Pre návštevníkov sú tu pripravené tri rôzne úseky, ktoré všetky spoločne začínajú z rázcestia Kyseľ.

Tomášovský výhľad

Slovenský raj to nie sú len rokliny, tiesňavy, rebríky a reťaze, ale aj nádherné výhľady. A medzi najnavštevovanejšie a najkrajšie nepochybne patrí Tomášovský výhľad. Až 200 metrov vytŕčajúci skalný útvar, vyčnieva nad okolitou krajinou vo výške 146 metrov. Ponúka pohľad na Prielom Hornádu, dolinu Bieleho potoka, ale aj Tatry. Okrem turistov je obľúbeným miestom aj pre nadšencov horolezectva.

What a view / Slovak Paradise NP, Slovakia
Tomasovsky vyhlad view in Slovak Paradise

Dominantné miesto v tejto oblastí lákalo ľudí už od pradávna. Aj preto tu pravdepodobne v roku 1889, vznikla prvá turistická útulňa v Slovenskom raji. Horolezci zdolali Tomášovský výhľad po prvý raz v roku 1938 a dnes na stenách existuje viac ako 100 horolezeckých ciest. Aj turistických trás je tu nemálo. Na Tomášovský výhľad sa teda môžete dostať podľa svojej chuti hneď z niekoľkých smerov.

Veľký sokol

Veľký sokol je najdlhšou a najstrmšou roklinou Slovenského raja. Miestami 300 metrov vysoké skalné steny či úseky, kde je roklina široká len 1 meter, patria k najkrajším momentom celého národného parku. Síce tu nenájdete toľko vodopádov, ako v iných tiesňavách, no to určite nebude prekážkou.

Veľký Sokol canyon Slovak paradise

P1160437_ToneMapping

Nástup na turistickú trasu smerujúcu do rokliny Veľký sokol, nájdete v Hrabušickej píle. Trasa končí prekrásnou Róthovou roklinou (spomínaný úsek široký 1 m) na planine Graz, v nadmorskej výške takmer 900 metrov. Práve z tejto rokliny pochádzajú i vôbec prvé fotografie Slovenského raja a to z jedného z prvých prechodov roklinou z konca 19. storočia.

Zejmarská roklina

Zo severnej strany Slovenského raja sa nakoniec presunieme aj na stranu južnú. Väčšina turistických trás za symbolickými rebríkmi a vodopádmi národného parku, má poväčšine dlhší nástup. Zejmarská roklina je však celkom iná. Najkratšia roklina Slovenského raja napriek malej dĺžke ponúka presne to, čo chce turista v Slovenskom raji zažiť.

Ingeborg climbing next to a waterfall
Zejmarska roklina Slowakei

Zejmarská roklina je prvou a jedinou sprístupnenou roklinou južnej časti Slovenského raja. Ako sme už spomínali, ide o najkratšiu roklinu, ktorej dĺžka dosahuje asi 1 kilometer. Celou roklinou prejdete pomalým tempom asi za jednu hodinu. To z nej robí atraktívnu lokalitu najmä pre rodiny s deťmi, kde sa aj najmenší turisti môžu stretnúť so svojím prvým dobrodružstvom v Slovenskom raji.

Stratená

Neďaleko obce Stratená nájdete hneď niekoľko zaujímavostí, ktoré týmto zhrnieme do jednej lokality. Asi najväčším lákadlom je Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá preslávila Slovensko po celom svete. Ďalšou zaujímavosťou je Stratenský kaňon, ktorého náučný chodník sa stal prvým svojho druhu. Je totiž vhodný aj pre vozičkárov. Náučný chodník má dĺžku asi 1,1 kilometra a svojimi krásami pripomína akúsi zmenšeninu už spomínaného Prielomu Hornádu.

Stratenský kaňon

Havrania skala 1.

Ak prichádzate do Stratenej zo západu, potom prechádzate prvým cestným tunelom na Slovensku. Z malebnej dedinky baníckeho pôvodu, ktorá vás svojou atmosférou určite očarí, sa môžete dostať na ďalší z prekrásnych výhľadov Slovenského raja. Havrania skala, ktorá sa týči nad dedinou vo výške 1156 metrov, je nepochybne najkrajším výhľadovým bodom južnej strany národného parku.

Piecky

Piecky patria medzi menej mainstreamové rokliny v oblasti, no to jej na kráse neuberá, možno práve naopak. Nájdete tu všetko, čo od Slovenského raja očakávate a teda jednosmernú turistickú trasu s exponovanými úsekmi, reťazami, stúpačkami či rebríkmi.

Wooden ladders in Piecky gorge
Veľký vodopád waterfall in Piecky gorge

Vápencová roklina bola po prvý raz človekom pokorená v roku 1911. Dnes sa k nej dostanete z osady Hrabušická píla a na 4 km ponúka takmer 400 metrové prevýšenie. K najväčším lákadlám tiesňavy patrí napríklad 13 metrový Veľký vodopád či 8 metrov vysoký Terasový vodopád.

Pozri aj: Uvidíte Alpy a nádherné zákutia Slovenska. 10 najkrajších výhľadov v našej krajine, ktoré musíte cez leto navštíviť

Array

#cestujemdoma

Spoznávaj Slovensko a jeho krásy, podpor domácu ekonomiku a cestovný ruch.

Uložiť článok

Najnovšie články