Melvin Nicholson/Bav Media

Fotograf zachytil mystickú bielu dúhu v škótskej oblasti Rannoch Moor. Čo spôsobuje takýto jedinečný úkaz?

Jeden z najkrajších prírodných úkazov, ktorý môžeme bežne na oblohe vidieť, je dúha. Aj keď sme zvyčajne zvyknutí na dúhu zloženú zo všetkých farieb spektra, nie všetky dúhy sú rovnaké. To vie už aj fotograf Melvin Nicholson, ktorý v nedeľu v škótskej vysočine vyfotografoval dúhu, ktorá sa len tak nevidí. 

„Je úžasné sledovať niečo takéto. Je to možné vtedy, keď je Slnko za vaším chrbtom. Čerstvo napadaný sneh prikryl pôdu naokolo. Bol to mystický pocit a magický deň, ktorý si budem pamätať ešte veľmi dlho,“ vraví Melvin.

Aj keď Melvin hovorí o mágii, veda má odpoveď aj na to, ako vzniká aj takáto netradičná dúha.

Toto biele nebeské divadlo sa nazýva hmlia dúha či biela dúha. Bežná dúha vzniká tak, že sa svetlo láme na padajúcich kvapkách dažďa na všetky svoje farebné spektrá. Kapky vody v hmle sú ale oveľa menšie ako dažďové kvapky, čo spôsobuje, že svetlo sa na kvapkách neláme a vzniká takýto zvláštny úkaz.

Takáto dúha je nezvyčajná, no predsa sa občas vyskytuje. Najväčšiu šancu zbadať ju máte práve v tomto období, i keď je pravda, že najčastejšie sa objavuje v severských krajinách, kde sú na jej vznik vhodnejšie podmienky. Nikto však netvrdí, že by sme ju nemohli niekedy vidieť napríklad aj u nás na Slovensku.

interez.sk (mmm), iflscience.com
Uložiť článok

Najnovšie články