Foto: Profimedia / TASR/AP

Socha poputuje do dražby a očakáva sa, že pomôže vyzbierať až šesťmiestnu sumu na pomoc Ukrajine.

U našich českých susedov vyrástla skutočne netradičná, približne 130-kilová socha, ktorá má dôležité posolstvo. Ako uvádzajú Novinky.cz ide o škriatka v tvare ruského prezidenta Vladimira Putina. Pravou rukou hajluje a druhou veľmi tematicky zaťahuje plynový ventil. 

Socha je symbolom konania Ruska, ktoré vyvolalo na území Ukrajiny vojnu, ale aj jeho vydierania prostredníctvom plynu. Vznikla pod taktovkou neziskovej organizácie Dárek pro Putina, ktorá pravidelne organizuje rôzne zbierky na pomoc postihnutej Ukrajine. Ako autori uvádzajú na svojom webe, vyzbierané peniaze sú určené na podporu výzbroje pre armádu.

Chcú pripomenúť, kto je zodpovedný za energetickú krízu

Na rovnaké účely poputujú aj peniaze vyzbierané zo sochy škriatka Putina, ktorú chcú autori vydražiť. Dalibor Dědek vysvetlil, že sa ju rozhodli nainštalovať, aby vyslali signál ako Ukrajine, tak aj Rusku či obyvateľom Česka. Chcú ľuďom pripomenúť, že za energetickú krízu môže práve Putin.

„Socha sa nemá páčiť, ale má skôr provokovať, aby sme si všetci uvedomili, že mier, ktorý nás obklopuje, je veľmi krehký. Že iba niekoľko stoviek kilometrov od nás sú vojaci, ktorí zabíjajú ženy a deti a búrajú domy. Je to blízko a týka sa nás to,“ povedal Dědek pre český web Novinky.cz.

„Podporovatelia Putina zrejme s jeho stvárnením nebudú súhlasiť. Rátame aj s tým, že dôjde k poškodeniu vandalom alebo aktivistom, či poliatiu červenou farbou. To k tomu patrí a vypovedá o mentalite dotyčného jedinca, ktorý takto koná,“ dodal.

Forum24.cz píše, že socha by mohla ísť do dražby začiatkom budúceho roka. Očakáva sa, že pomôže vyzbierať až šesťmiestnu sumu.

Najnovšie články