Minister zdravotníctva Marek Krajčí počas utorňajšieho tlačového brífingu

Foto: Archív TASR

Na dnešnej tlačovej konferencii oznámil minister školstva, že epidemiologická situácia sa otáča.

Na Slovensku sa nový koronavírus počas 48. týždňa vyskytoval najmä vo vekovej skupine 40 až 49-ročných. Najviac prípadov bolo zaznamenaných v Žilinskom a Prešovskom kraji, nasledoval Trenčiansky kraj. V piatok o tom informoval Odbor epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Hlásených bolo 9600 pozitívnych vzoriek na ochorenie COVID-19 vyšetrených metódou RT-PCR, čo je o 1,1 percenta pozitívnych vzoriek viac, ako v 47. kalendárnom týždni.

Situácia sa otáča, hovorí Krajčí

Foto: TASR – František Iván

Na dnešnej tlačovej konferencii povedal minister zdravotníctva Marek Krajčí, že situácia sa otáča. Krivka začína opäť rásť, rovnako aj pozitivita. Hovoril o PCR aj antigénových testoch. Ak sa niečo nestane a neprijmeme tvrdšie opatrenia, krivka začne znova rásť. Opatrenia by sa mali podľa odborníkov skôr sprísňovať, nie uvoľňovať. Situácia v nemocniciach sa zlepšuje, no nie je badať veľké rozdiely oproti minulým týždňom. V súčasnosti máme podľa ministra viac ako 1 000 obetí v súvislosti s ochorením covid-19, v priemere zomiera 30 pacientov denne.

Vakcína pre bežných ľudí by mohla byť dostupná na jar, povedal infektológ Jarčuška. Ako prví sa budú očkovať zdravotníci a ohrozené skupiny. Od 7. decembra musí mať každý, kto prejde cez hranice negatívny test na covid-19. Pendleri budú potrebovať výsledok antigénového testu.

Epidemiológovia doplnili, že vo virologických laboratóriách bolo od začiatku pandémie nového koronavírusu spolu vyšetrených 1 056 143 vzoriek nazofaryngeálnych výterov metódou RT-PCR, z toho bolo 103 106 vzoriek pozitívnych. Spolu sa vykonalo 556 037 antigénových testov, z toho bolo 13 696 vzoriek pozitívnych.

Hospitalizovaných je 1480 pacientov, čo je o 20,1 percenta hospitalizovaných pacientov menej, ako v predchádzajúcom kalendárnom týždni. Celkovo sa z ochorenia COVID-19 vyliečilo 59.285 pacientov. Ochoreniu podľahlo 771 osôb.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )