Dočasný minister zdravotníctva Eduard Heger opäť zhodnotil epidemiologickú situáciu na Slovensku.

Na Slovensku za včerajší deň pribudlo 1 281 nových prípadov nákazy koronavírusom. Pozitivita je pri 11,77 %, za posledné dva dni však stúpol počet pacientov v nemocniciach.

V nemocniciach je aktuálne s ochorením alebo s podozrením naň 3 620 pacientov, ochorenie bolo potvrdené u 3 407 ľudí. Na JIS je 316 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 380 pacientov s ochorením COVID-19. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 86 prípadov. Celkový počet úmrtí “na Covid” je 9 190 a celkový počet úmrtí “s Covidom” je 1 718.

Do viac ako 600 ambulancií všeobecných lekárov v Trenčianskom, Žilinskom, Banskobystrickom, Košickom a Prešovskom kraji sa dostane 3 100 certifikovaných pulzných oxymetrov. Slúžiť budú na kontrolu pacientov s ochorením COVID-19 v domácej liečbe. Darujú ich internetoví predajcovia. Pulzné oxymetre pomôžu pacientom v tom, aby sa dostali do nemocnice v pravý čas. Ešte v pondelok o tom informovala prezidentka Zuzana Čaputová.

Aktuálna epidemiologická situácia

Epidemiologická situácia sa za posledný týždeň na Slovensku stabilizovala, dokonca mierne zlepšila. Stále však nenastal čas na uvoľňovanie opatrení. Na utorkovej tlačovej konferencii o súčasnej epidemiologickej situácii informoval minister financií Eduard Heger (OĽANO), dočasne poverený riadením Ministerstva zdravotníctva SR. Ten ešte minulý týždeň upozorňoval na nadchádzajúce veľkonočné sviatky. “Neplánujme si, že Veľká noc bude taká, ako sme ju poznali v roku 2019,” povedal.

Eduard Heger dnes informoval, že boj s pandémiou stále prebieha a zatiaľ sa nám veľmi dobre darí. Aj tento týždeň je týždňom dobrých správ. “V boji s pandémiou máme dve zbrane, opatrenia a očkovanie,” povedal Heger. Opatrenia a ich dodržiavanie prinášajú výsledky a to napriek tomu, že máme vysoký podiel britskej mutácie.

Foto: Facebook/Ministerstvo zdravotníctva

Slovensko klesá v počte incidencie a aj v oboch ukazovateľoch a teda PCR aj antigénových testoch. Všetky ukazovatele majú výrazne pozitívny trend, či už ide o klesajúce počty hospitalizovaných alebo úmrtí, či reprodukčné číslo. Stále sme však v strede boja, no ukazovatele sú optimistické. Absolútny prírastok/pokles v počte hospitalizovaných je stabilizovaný, neklesá ani prudko nestúpa.

Momentálne máme 3 300 lôžok obsadených covidovými pacientami. Vyššie počty sú pacientov na pľúcnej ventilácii, v najbližších dňoch by sa však hodnota mala pozitívne upravovať. Čo sa týka očkovania, v najbližších týždňoch má prísť ďalších 100-tisíc vakcín od AstraZenecy, ktoré tento týždeň meškali. Očkovanie je v plnom prúde, kapacity sú naplnené a postupy fungujú. Percento zaočkovanosti postupne stúpa.

Rezort zdravotníctva prezentoval nové údaje o protilátkach. Tie poskytujú telu pasívnu imunitu, ich nástup je veľmi rýchly. Slovensko je v procese zabezpečovania dvoch protilátok, a to Regeneron a Bamlanivimab. Tie by mali byť k dispozícii pacientom, ktorí majú rizikové a vážne ochorenia.

COVID automat na ďalší týždeň

Od budúceho týždňa sa mení aj rozloženie okresov v mape COVID automatu. Účinnosť nadobúda v pondelok, 29. marca. Územie Slovenska ešte stále ostáva celé v čiernej farbe. ďalšie dve hodnotené kritériá sú ale pozitívne. Počet testov za 7 dní klesá a dostali sme sa do červenej fázy, rovnako je nízke aj reprodukčné číslo.

Heger zopakoval, že máme dve zbrane, a to opatrenia a očkovanie. Potrebujeme sa dostať k hranici 3 000, aby sme pretli hranicu červenej farby. Naše úsilie prináša výsledky, krivku musíme stále stláčať, a preto sa nemôžeme vzdať opatrení. “Všetci sa chceme dostať do normálneho stavu a sme na dobrej ceste, dodržiavanie opatrení je cesta,” povedal Heger.

Foto: Ministerstvo zdravotníctva

Od budúceho týždňa máme 14 čiernych, 7 červených a 58 okresov v bordovej farbe. “Veľká noc bude ešte s prísnymi opatreniami, momentálne ich nemôžeme uvoľňovať. Musíme ešte vydržať a dodržiavať všetky nastavené opatrenia, aby krivka klesla”, povedal na záver Heger.

Čierna farba – IV. stupeň varovania COVID AUTOMATu – 14 okresov:

  • Čadca, Gelnica, Ilava, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Lučenec, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Poltár, Poprad, Ružomberok, Trenčín, Turčianske Teplice, Žilina

Bordová farba – III. stupeň varovania COVID AUTOMATu – 58 okresov:

  • Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I-V, Brezno, Bytča, Detva, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Humenné, Komárno, Košice I-IV, Košice –okolie, Levoča, Liptovský Mikuláš, Malacky, Martin, Michalovce, Námestovo, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Sabinov, Šaľa, Senec, Senica, Skalica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Trebišov, Trnava, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Zvolen

Červená farba – II. stupeň varovania COVID AUTOMATu – 7 okresov:

  • Kežmarok, Levice, Medzilaborce, Nitra, Nové Zámky, Topoľčany, Zlaté Moravce
0
Uložiť článok
Komentovať