Foto: Archív TASR

Severná Kórea je krajina, ktorá predstavuje pre svet záhadu.

Vie sa, že ju má pod palcom panovník považovaný za poloboha, obyvatelia nevedia o okolitom svete takmer nič a ich život je v neúnosnej chudobe mimoriadne obmedzený. Len z času na čas vyplávajú na povrch informácie, ktoré mali ostať utajené.

Krutá každodenná realita

Jednou z takých informácií je fakt, že miestne ženy nemajú práve najšťastnejší život. Len máloktorá z nich má priestor na to, aby sa starala o rodinu či pokúšala sa naplniť si nejaké ambície. Vzdelanie či akékoľvek vyššie ciele sú potlačené ešte v zárodku, namiesto toho ich čaká chudoba, strach o holý život, prostitúcia či nútené manželstvo.

Tisícky žien v sexuálnom otroctve

Korea Future Initiative je nezisková organizácia so základňou v Londýne, ktorá sa snaží zabezpečiť dôstojný život tým, ktorí boli nútení opustiť Severnú Kóreu a uchýliť sa do exilu. V marci v roku 2018 vykonala organizácia prieskum, ktorý ukázal, že v krajine je mimoriadne rozšírené sexuálne násilie ovplyvnené najmä rodovými predsudkami. Tisícky žien a mladých dievčat sú každý rok predávané ako sexuálne otrokyne. Nanešťastie, len veľmi málo prípadov niekto nahlási a ich vyšetrovanie prebieha len v minimálnej miere.

View this post on Instagram

Dusk. Pyongyang. Photo by @dguttenfelder

A post shared by Everyday DPRK (@everydaydprk) on

V Číne sú sexuálne otrokyne žiadané

Prieskum organizácie preukázal, že ženy zo severokórejskej oblasti sú veľmi zraniteľné a pred predaním do sexuálneho otroctva sa nedokážu brániť. Okrem toho, najmä v Číne sú tieto dievčatá mimoriadne žiadané, čo je jeden z dôvodov, prečo obchodovanie s nimi prekvitá. Keď už sa raz ženy dostanú do otroctva, nedokážu sa z neho vymaniť a musia čeliť nútenému kybersexu, znásilňovaniu, nútenému manželstvu a organizovanej prostitúcii. Nie sú vnímané ako živé osoby, ale ako objekty, ktoré je možné využiť a predať.

Manželstvo za 146 dolárov

So ženami zo Severnej Kórey sa však neobchoduje len v Číne. Existuje medzinárodná sieť, ktorej chápadlá siahajú do mnohých krajín a odhaduje sa, že jej obrat sa ročne vyšplhá až na 105 miliónov amerických dolárov. Na prostitúciu sa pritom ženy predávajú len za štyri doláre a ako manželky si ich môžu muži kúpiť za 146 dolárov, pričom vek žien sa pohybuje zvyčajne od 12 do 29 rokov. Ku kybersexu pred divákmi z celého sveta sú nútené už aj deti vo veku od 9 rokov. Mnohé ženy pritom nie sú predané len raz, ale putujú z rúk do rúk niekoľkokrát. Neraz sa pritom dostanú do rúk vysoko postaveným úradníkom, policajtom, dozorcom vo väzniciach či vojakom.

Mnohé ženy sa zachrániť nepodarí

Aj keď organizácie ako Korea Future Initiative robia všetko, čo je v ich silách, aby ženy zachránili, mnohé z nich sa z otroctva nikdy nedostanú a napokon zahynú v biednych podmienkach a utýrané. Nejedna severokórejská rodina pritom dievčatá predáva na čiernom trhu zámerne, pretože práve tento príjem pre nich znamená rozdiel medzi životom a smrťou.

independent, koreafuture
Uložiť článok

Najnovšie články