Foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS/NeV-T

Síce to vyzerá ako brána do hory, pravdepodobne to ale bude iba hra prírody na Marse.

Jeden z najnovších záberov marťanského rovera Curiosity odhalil pomerne zaujímavý útvar v skale. Vyzerá totiž ako vstup, vchod či portál do marťanskej hory. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako píše portál Science Alert, tento útvar je až desivo podobný tým, aké by mohol postaviť človek. A aj keď to bude iba náhodne vytvorený objekt a hračka prírody, môže popustiť fantáziu nejednému nadšencovi UFO.

Zlom skaly

Vlákno na Reddite sa téme venovalo takisto a komentujúci dospeli k záveru, že ide pravdepodobne o zlom v skale, ktorý je výsledkom nejakého napätia, napríklad pri zemetrasení.

Foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS/NeV-T

Navyše, je tu tiež zaujímavá poznámka, že nám sa síce otvor môže javiť ako dvere vo veľkosti, cez ktoré by mohol prejsť človek, skutočná veľkosť môže byť iba niekoľko desiatok centimetrov. Z obrázka totiž nie je možné stanoviť ani približnú veľkosť objektov.

Zábery vďaka Curiosity

Na väčšiu kolorizovanú fotografiu sa môžete pozrieť na tomto odkaze. Útvar podobný dverám nájdete v hornej časti, mierne na ľavej strane od stredu obrázka.

Snímku vytvoril známy rover Curiosity a zachytáva geologický útvar nazývaný Greenheugh Pediment. Záber vznikol 7. mája a rover ho vytvoril svojou kamerou Mast.

 

Uložiť článok

Najnovšie články