Foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Zvláštny útvar vznikol eróziou spôsobovanou silným vetrom.

Rover Curiosity sa nachádza na červenej planéte už 10 rokov a aj dnes dokáže svojimi objavmi udivovať nielen vedcov, ale aj obyčajných ľudí. Pred mesiacom poslal mimoriadne zaujímavú fotku, na ktorej nadšenci našli útvar podobajúci sa na dvere, ktoré sa javili tak, že predstavujú vstup do marťanskej hory. A teraz rover poslal na Zem ďalšiu úžasnú snímku. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Sochárske útvary

Aj keď sa záber objavil na stránkach NASA iba teraz, podľa vesmírnej agentúry snímka vznikla už 15. mája a je označená ako Sol 3474. Curiosity skúmal kráter Gale a objavil tam štruktúru, ktorá pripomína skrútené obelisky či sochárske kamenné útvary, ktoré akoby vyrastali zo zeme.

Foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Útvary, samozrejme, nevznikli žiadnou záhadnou marťanskou či inou, pre nás neznámou, technológiou. Ako uvádza IFL Science, odvolávajúci sa na projekt SETI zameraný na hľadanie života vo vesmíre, tak útvary sú s vysokou pravdepodobnosťou pozostatky výplní puklín v sedimentárnej hornine. Keďže hornina bola mäkšia ako tieto výplne puklín, vplyvom poveternostných podmienok erodovala a ostali iba tieto odolnejšie výplne.

Foto: NASA/JPL-Caltech/MSSS

Drsné podmienky na Marse

Atmosféra Marsu je oproti tej zemskej oveľa tenšia. To spôsobuje, že Mars je skutočne nehostinným miestom. Bežne sa tu preháňa silný vietor až o rýchlosti 100 km/h sprevádzaný silnými prachovými búrkami. Povrch Marsu je tak veľmi rýchlo pretváraný a dáva príležitosť tomu, aby tu vznikali útvary podobného typu.

Uložiť článok

Najnovšie články