Foto: Archív SITA

Dnes zverejnila závažnú správu organizácia Grenpeace.

Kontaminovaná voda z poškodenej japonskej atómovej elektrárne Fukušima 1 obsahuje rádioaktívnu látku, ktorá má potenciál poškodiť ľudskú DNA. Uvádza sa to v správe, ktorú v piatok zverejnila ochranárska organizácia Greenpeace.

Článok pokračuje pod videom ↓

Správa prichádza krátko po tom, ako médiá informovali, že japonská vláda plánuje vypustiť túto kontaminovanú vodu do oceánu. Mnoho vedcov tvrdí, že riziko je nízke, ale environmentalisti so sídlom v holandskom Amsterdame sa stavajú proti tomuto názoru.

Vodu chcú vypustiť do oceánu

Foto: Letecký záber Fukušimy z 22. novembra 2016 (Archív TASR)

Japonskí činitelia už roky polemizujú nad tým, ako naložiť s vyše miliónom ton vody používanej na chladenie jadrových reaktorov vo Fukušime 1, kde po zásahu masívnou vlnou cunami v roku 2011 došlo k roztaveniu prehriateho jadra nukleárneho reaktora. Podľa miestnych médií sa japonská vláda rozhodla, že vypúšťanie kontaminovanej vody do oceánu sa začne v roku 2022. Tokio tvrdí, že väčšina rádioaktívnych izotopov sa z nej filtračným procesom odstránilo, avšak s výnimkou jedného izotopu – trítia.

Nebezpečné množstvo uhlíka C14

Greenpeace uvádza, že kontaminovaná voda obsahuje „nebezpečné množstvo uhlíka C14“, rádioaktívnej látky, ktorá má podľa Greenpeace „potenciál poškodiť ľudskú DNA“. Organizácia obvinila japonskú vládu z poskytovania skreslených údajov o znečistení vody v elektrárni. Environmentálne skupiny dlhodobo protestujú proti vypúšťaniu znečistenej vody do oceánu. Nesúhlasia s tým ani rybolovné firmy, ktoré tvrdia, že zákazníci nebudú chcieť kupovať morské produkty pochádzajúce z inkriminovanej oblasti, informovala stanica BBC.

Uložiť článok

Najnovšie články