Steny umeleckej galérie postriekali oranžovým sprejom. Niektorí sa dokonca prilepili k umeleckým dielam. Aktivisti z organizácie Just Stop Oil sa takýmto spôsobom rozhodli protestovať proti klimatickým zmenám.
Prilepili sa k obrazu z 19. storočia
Aktivisti protestujúci proti klimatickým zmenám vyvolali vlnu pobúrenia po tom, čo sa v umeleckej Kelvingrove Art Gallery prilepili k obrazu z 19. storočia. Ako informuje portál Daily Mail, skupina okrem toho postriekala steny a podlahu galérie oranžovou farbou. Členovia organizácie Just Stop Oil sú zásadne proti ďalšej ťažbe ropy a plynu.
Aktivisti trvali na tom, že umelecké diela nechceli poškodiť, zároveň však odmietli protest ukončiť. Skupina už má na svedomí niekoľko protestov, jeden z nich sa konal pri ropných termináloch v britskom Edinburghu. Prečo sa tentoraz rozhodli pre umeleckú galériu? Chcú, aby sa aj tá zapojila do protestov a podporila tak nespokojných občanov.
Krátko po tom, čo aktivisti začali vyčíňať, bola galéria uzatvorená a na miesto prišla polícia. 30-ročná aktivistka Emma Brown, ktorá študovala na umeleckej škole tvrdí, že umenie by malo slúžiť na vyjadrenie pravdy, ale aj našich najhlbších emócií. Avšak práve v čase, keď ich svet najviac potrebuje, umelecké galérie a ďalšie inštitúcie podľa nej zlyhávajú.
Teraz je čas na neposlušnosť
Galérie si myslia, že stačí usporiadať výstavu týkajúcu sa klimatickej krízy. Podľa Emmy by však mali inštitúcie robiť všetko pre to, aby vládu prinútili konať a prestať s ťažbou ropy. Nestačí, ak sú ľudia informovaní, musia byť aj aktívni.
Emma pripomína, že deti sa stávajú sirotami preto, lebo ich matky zomierajú na následky neznesiteľných horúčav. Milióny rodín si zas nedokážu kúpiť ani potraviny, a to preto, lebo boháči profitujú z ťažby ropy. Pýta sa, čo je dôležitejšie, život dieťaťa alebo umelecké dielo?
Medzi protestujúcimi bola aj 20-ročná Hannah Torrance Bright, ktorú hnevá, že ju vláda trestá za to, že chce, aby jej generácia mala budúcnosť. Ľudia si podľa nej viac vážia maľby, ako životy spoluobčanov. Vláda podľa nej chráni ropné spoločnosti, ktoré zarábajú na úkor každého, zatiaľ čo kašle na ľudí, ktorí umierajú kvôli extrémnym výkyvom počasia.
Hannah hovorí, že teraz nie je čas na poslušnosť. Pre vládu je neposlušnosť desivá, v súčasnosti je to ale podľa nej to jediné rozumné riešenie.
Nahlásiť chybu v článku