Foto: TASR - Roman Hanc

V piatok sa urobilo viac ako 37-tisíc PCR testov.

Na Slovensku pribudlo v piatok (4.2.) 19 577 prípadov nákazy novým koronavírusom, spravilo sa 37 141 testov. Celkovo tak evidujeme 1 101 506 pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webe covid-19.nczisk.sk.

Z pozitívne testovaných PCR testami nebolo viac ako 61 percent ľudí zaočkovaných. „Najviac pozitívne testovaných PCR testom bolo v Žilinskom kraji, najmenej v Nitrianskom,“ priblížila hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová. Pozitívny výsledok antigénového testu malo 2251 osôb. Viac ako 58 percent z nich nebolo zaočkovaných.

Počet hospitalizovaných sa znížil , v nemocniciach je celkovo 1 894 pacientov. Na JIS a OAIM je 267 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 134 osôb. „Viac ako 75 percent z pacientov v nemocniciach nie je zaočkovaných, alebo má len jednu dávku očkovacej látky,“ doplnila hovorkyňa.

Foto: SITA/Branislav Bibel

Počet obetí koronavírusu s pozitívnym testom je 17 938, pribudlo 17 obetí. Treťou dávkou vakcíny sa v piatok zaočkovalo 5320 osôb, celkovo ju už dostalo 1.502.053 ľudí. Druhú dávku očkovacej látky dostalo 1185 ľudí, spolu ich je 2.668.695. Prvou dávkou vakcíny sa zaočkovalo 542 osôb, celkovo ju už má 2.801.054 ľudí.

Povinné očkovanie v Rakúsku

V Rakúsku začalo v sobotu platiť pre všetky osoby od 18 rokov povinné očkovanie proti koronavírusovému ochoreniu COVID-19, v opačnom prípade im hrozí vysoká pokuta. Pre členskú krajinu Európskej únie ide o bezprecedentné opatrenie, informuje tlačová agentúra AFP. Nové opatrenie, ktoré dolná komora parlamentu (Národná rada) schválila 20. januára, vo štvrtok podporila aj horná komora – Spolková rada.

Zákon v piatok podpísal rakúsky prezident Alexander Van der Bellen. Bola to kulminácia procesu, ktorý sa začal vlani v novembri na pozadí rýchlo sa šíriaceho variantu omikron. Vláda sa rozhodla presadiť tvrdší prístup aj napriek kritike.

Foto: Unsplash

„Žiadna iná krajina v Európe nenasleduje náš príklad povinnej vakcinácie,“ vyhlásil Manuel Krautgartner, ktorý viedol kampaň proti tomuto novému prístupu rakúskej vlády. V susednom Nemecku sa o podobnom zákone presadzovanom novým kancelárom Olafom Scholzom diskutovalo v januári v Spolkovom sneme – dolnej komore parlamentu -, ale vzhľadom na rozpory medzi politikmi k výraznejšiemu posunu zatiaľ nedošlo.

Miera zaočkovanosti v Rakúsku sa však ani napriek avizovanému prísnemu opatreniu nezvýšila a je stále pod úrovňou, akú registrujú úrady vo Francúzsku alebo v Španielsku. Povinné očkovanie proti covidu sa bude týkať všetkých osôb starších ako 18 rokov s trvalým pobytom v Rakúsku. Výnimku budú mať tehotné ženy, ľudia, ktorým v očkovaní bráni ich zdravotný stav, a tí, ktorí sa nakazili vírusom za uplynulých 180 dní.

Kontroly začne polícia vykonávať v polovici marca, pričom výška pokuty sa pohybuje od 600 do 3600 eur. Ak sa prichytená osoba nechá zaočkovať do dvoch týždňov, finančné sankcie budú zrušené, dopĺňa AFP. Nezaočkovaní Rakúšania sú momentálne vylúčení zo stravovacích, športových a kultúrnych zariadení.

Všeobecnú očkovaciu povinnosť Rakúsko schválilo ako prvá krajina v rámci Európskej únie. Návrh zákona vypracovala vládna koalícia zložená z konzervatívnej Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a Zelených spoločne s dvoma z troch opozičných strán – sociálnymi demokratmi z SPÖ a liberálmi zo strany NEOS. Proti tomuto kroku ostro vystupovala krajne pravicová Slobodná strana Rakúska (FPÖ).

Uložiť článok

Najnovšie články