foto: Wikimedia

Súčasťou smrti jedinca je aj rozklad jeho telesnej schránky.

Existuje však niekoľko prípadov, kedy telo ostalo aj po smrti podivne zachované. Medzi takéto prípady patrí aj smrť Alexandra Veľkého. Jeho telo zdanlivo odolávalo zákonom prírody po dobu šiestich dní. Čo sa s ním v skutočnosti dialo?

Nemŕtvy mŕtvy

Predstavte si, že upadnete do stavu, kedy sa vám zníži tep a spomalí dýchanie. Vaše telo nereaguje na podnety, lekári vás teda vyhlásia za mŕtveho, aj keď ste ešte z tohto sveta neodišli. Takýto scenár sa stal námetom pre nejeden horor, nanešťastie sa však niečo takéto nedeje len v hororoch, ale občas aj v skutočnom živote.

Otrava alebo zázrak?

Čo sa však stalo so slávnym vládcom a generálom Alexandrom Veľkým? Otrávili ho, otrávil sa sám alkoholom alebo zomrel na následky malárie či iného ochorenia? Jeho smrť predstavovala záhadu dlhých 2 000 rokov. Vedci však nedávno prišli s teóriou, ktorá znie omnoho horšie, ako otrava alkoholom či malária.

Paralýza

Telo Alexandra Veľkého sa údajne nezačalo rozkladať celých 6 dní po jeho smrti. V antickom Grécku bolo toto znamením, že vladár bol vyvoleným božským stvorením. Vedci si však myslia, že nebol bohom, ale trpel autoimunitným ochorením, ktoré spôsobilo, že po dobu tých 6 dní nebol mŕtvy, ale bol paralyzovaný, pričom bol plne pri vedomí. Doktorka Katherine Hallová z univerzity Otago na Novom Zélande si myslí, že vladár trpel Guillain-Barré syndrómom (GBS). Ten podľa nej spôsobil, že imunitný systém napadol nervovú sústavu, ktorá ovláda svaly a tie oslabli.

Predčasná smrť

Hallová dodáva, že ak by sa jej domnienka potvrdila, prípad Alexandra Veľkého by sa stal najznámejším prípadom falošného úmrtia v dejinách. Alexander Veľký sa narodil v roku 356 pred Kristom a keď sa dostal k moci, mal len 20 rokov. Napriek všetkým pochybnostiam dosiahol veľké veci a vo veku 25 rokov sa stal kráľom. Jeho ríša sa tiahla naprieč troma kontinentmi a jeho meno bolo známe všade. Ani kráľovi, akým bol Alexander, sa však nevyhýbajú choroby a panovník napokon zomrel vo veku 32 rokov.

Infekcia

Hovorí sa, že pred smrťou trpel panovník bolesťami a horúčkami, kvôli ktorým napokon nevládal chodiť ani hovoriť. Hallová sa však nazdáva, že sa Alexander Veľký nakazil v tých časoch bežnou infekciou, ktorú spôsobuje Campylobacter pylori. Doktorka hovorí, že počas svojej praxe videla 10 prípadov, kedy následkom GBS došlo k postupnému oslabeniu tela pri zachovaní plnej funkčnosti mentálnych schopností jedinca.

Nebol mŕtvy

Je teda možné, že panovník nebol mŕtvy a svoje okolie vnímal, nedokázal však reagovať. Mohol teda počuť, ako ho vyhlásili za mŕtveho a začali chystať pohrebnú ceremóniu. V tých časoch sa totiž spoliehali najmä na dýchanie, ktoré však mohlo byť spomalené. GBS totiž spôsobuje, že sa mení jedincovi telesná teplota, zreničky ostávajú fixované a rozšírené. Je teda možné, že Alexander Veľký nebol zázračným polobohom, ktorý porazil zákony prírody. Jednoducho nebol mŕtvy.

iflscience
Uložiť článok

Najnovšie články