Foto: Travelistan

Prechod cez Beringov prieliv nakoniec vyzeral celkom inak, ako očakávali.

Asi pred 12-tisíc rokmi prešli pôvodní obyvatelia Ázie cez Beringov prieliv do Severnej Ameriky. V moderných dejinách sa prechod cez úžinu oddeľujúcu Rusko od Aljašky podarilo prejsť asi desiatke dobrodruhov. Len pred niekoľkými mesiacmi sa k nim chceli pridať aj traja Slováci. Skončilo to neúspechom, napriek tomu zo svojej cesty plnej extrémov prinášajú mimoriadny krátkometrážny dokumentárny film.

Na expedíciu sa pripravovali dlhé mesiace. Martin Navrátil a Peter Hliničan z projektu Travelistan v predchádzajúcom roku tvrdo pracovali na fyzickej kondícii, aby dokázali vzdorovať extrémnym podmienkam, ktoré ich pri prekonaní Beringovho prielivu čakali. Teploty siahajúce niekoľko desiatok stupňov pod bod mrazu, chlad znásobený silou vetra a mimoriadne fyzicky náročná cesta naprieč zamrznutým morom v oblasti vzdialenej stovky kilometrov od najbližšej civilizácie.

„Takmer 10 mesiacov sme sa fyzicky pripravovali pod drobnohľadom našich osobných trénerov z EfectFit. Počas celého tréningu sme sa zamerali na výbušnú silu, vytrvalosť, spevnenie stredu tela a hlavne na ťahanie saní. Predstavte si celý deň ťahať sane o hmotnosti až 80 kíl, cez obrovské ľadové kopce. Po rovine to je relatívne nenáročné, ale tej sme mali naozaj málo. Napríklad, pri výpravách na Severný pól sa ťahajú sane o hmotnosti okolo 60 kíl,“ hovoril o prípravách na expedíciu v našom rozhovore Martin Navrátil.

Foto: Travelistan

Prejsť Beringovým prielivom sa kedysi dávno podarilo pôvodným obyvateľom Ázie, v modernej histórii to dokázalo len pár dobrodruhov.

Jeden kilometer znamenal štyri

Vo februári tohto roku sa k nim chceli pridať aj Martin a Peter. Samotný prechod je obrovskou výzvou, porovnateľne náročné je však zohnať aj potrebné povolenia. Trvalo to pol roka, svoj podpis musel pridať aj vicepremiér Ruskej federácie. Nakoniec sa však podarilo a expedícia mohla začať. Tvorilo ju 8 členov, z toho traja Slováci (Martin, Peter a Peter Dosedla), štyria Rusi a jeden Novozélanďan.

Zdalo sa, že všetko vyšlo na výbornú. Nadpriemerné teploty (napriek tomu stále siahajúce hlboko pod bod mrazu), slnečné počasie bez vetra. Už v prvý deň však bolo jasné, že prechod cez Beringov prieliv bude náročnejší, ako si členovia expedície mysleli. Predchádzajúce búrky narušili celistvosť ľadu v zamrznutom mori a expedícia musela neustále prekonávať niekoľko metrov vysokú rozdrobenú ľadovú triesť. Neskôr sa pridali ľadové rieky a oblasti s otvoreným morom, ktoré bolo potrebné prekonať v saniach.

„Terén bol totiž tak náročný a komplikovaný, že na prejdenie jedného kilometra vzdušnou čiarou sme potrebovali nachodiť viac ako 4 kilometre,“ spomína Martin.

Foto: Travelistan

Rozhodla príroda

Expedícia Slovákov naprieč Beringovým prielivom nakoniec dopadla neúspechom. Príroda rozhodla inak. Namiesto teplôt klesajúcim k -50°C prinieslo mimoriadne zlé počasie aj oteplenie a teploty vystúpili k nule. Prechod cez úžinu medzi Áziou a Severnou Amerikou sa tak stal mimoriadne nevýhodným hazardom s ľudskými životmi. Napriek tomu Martin a Peter z projektu Travelistan priniesli zo svojho dobrodružstva unikátny dokumentárny film s hlbokým posolstvom, ktorý je po premiére v televízii Markíza už dostupný aj na platforme YouTube.

Uložiť článok

Najnovšie články