pixabay.com

Neexistuje len jedna tvár Mesiaca, na ktorú sa môžeme dívať.

Predstavte si, že vystupujete z lietadla v Sydney. Na Slovensku začína zima, no vy si spokojne vykračujete v krátkych nohaviciach a v letnom tričku. Ročné obdobie však nie je to jediné, čo je tu naopak. Keď sa pozriete na Mesiac, zistíte, že je na ňom niečo iné. Je totižto prevrátený hore nohami.  

Článok pokračuje pod videom ↓

Na južnej pologuli je obrátený

Táto neuveriteľne zvláštna náhoda našej okrúhlej planéty zaujala aj výskumníkov, ktorí sa rozhodli bližšie venovať nočnej oblohe. „Z našej perspektívy je Mesiac na nočnej oblohe v rotácií o 180° v porovnaní so severnou pologuľou,“ vysvetľuje Jake Clark, astronóm z Univerzity v Južnom Queenslande v Austrálií. „Pokiaľ sa na Mesiac pozeráme z južnej pologule, môžeme vidieť tmavú škvrnu nazývanú Oceanus Procellarum na juhovýchodnej časti Mesiaca. Severania ju vidia v severozápadnej časti.“

foto: Pixabay

Postavte sa na hlavu

Prečo sa to ale deje? Z fyzikálneho hľadiska ide o to, že v porovnaní s niekym na opačnej pologuli, stojíme dolu hlavou. „Najbližšie, keď budete plánovať dovolenku, vyberte si krajinu blízko rovníka. Počas splnu bude Mesiac vyzerať ako usmievavá tvár,“ dodáva Clark. Tento jav sa netýka len Mesiaca, ale celej nočnej oblohy. Všetky hviezdy, ktoré vidíme, budú taktiež opačne v závislosti od pologule, na ktorej sa v aktuálnom čase nachádzame.

Čo robiť v prípade, že túžite vidieť nočnú oblohu, ako ľudia na južnej pologuli? Jednoduchý nápad má v tomto prípade Jonti Horner, astronóm z Univerzity v Južnom Queenslande. Proste sa postavte na hlavu. „Pochádzam z Veľkej Británie. Ako astronóm poznám nočnú oblohu veľmi dobre. Ale zmena uhlu pohľadu mi vie niekedy pomôcť s orientáciou.“ 

Môžete vyskúšať urobiť stojku na hlave alebo si ľahnúť na zem smerom na sever a zakloniť svoju hlavu tak, až uvidíte zem vo vrchnej časti svojho výhľadu. „Takto môžem vidieť oblohu v Austrálií spôsobom, akým som ju vídaval v detstve.“ dodáva.

Foto: Pixabay.com

Ľahnúť si na zem či urobiť stojku nie riešením vždy. Niektoré súhvezdia proste neuvidíte, ak sa výrazne nepremiestnite. Napríklad súhvezdie Južný kríž je viditeľný počas celého roka z južnej pologule, ale ale zo severnej je výnimočné zachytiť pohľadom čo i len kúsoček. Tým pádom môže byť problémom, ak túžite po zhliadnutí určitých súhvezdí.

„Astronómia vie byť komplikovaná, ak ste astronómom severnej pologule a chcete pracovať so súhvezdím tej južnej. Nikdy nebudete mať možnosť pozorovať z domova,“ dodáva Clark.

Preto je dôležité mať všade vo svete dostatok teleskopov a zopár aj vo vesmíre. Takáto prepojená sieť búra hranice skúmania a to aj bez toho, aby sme museli za hviezdami cestovať na miesta, odkiaľ ich vidieť.

sciencealert.com
Uložiť článok

Najnovšie články