Foto: Flickr (Yellowstone National Park)

Po celý čas, čo sa naša družica pokojne vznášala v blízkosti Zeme, sme netušili, že robí čosi úžasné.

Svojim skalnatým povrchom Mesiac odráža signál, ktoré vysiela naša domovská galaxia, Mliečna cesta. Astronómom sa ho konečne podarilo identifikovať. Zachytili ho vedci z Curtinovej univerzity. Napriek tomu, že ide o skvelý a výnimočný objav, toto ani zďaleka nie je koniec.

Článok pokračuje pod videom ↓

Cieľom vedcov je dozvedieť sa vďaka týmto signálom viac o vzniku vesmíru. Signál im tak môže prezradiť to, ako vyzeral vesmír tesne po Veľkom tresku. Predtým než vznikli hviezdy a celé galaxie, vesmír bol iba hromadou vodíka, ktorá poletovala časopriestorom. Keďže neexistuje žiadny dôkaz o existencii svetla na počiatku vesmíru, toto obdobie sa nazýva temný vek.

Vedcom sa podarilo tento signál zachytiť vďaka rádio teleskopu menom Murchison Widefield Array, ktorý sa nachádza v púšti v západnej Austrálii. Ide o jeden z najlepších nástrojov pre identifikáciu vesmírnych signálov, akými ľudstvo disponuje. Vedci dúfajú, že vďaka jeho schopnosti identifikovať nízke frekvencie od 80 do 300 MHz, budú schopní detegovať vodíkové atómy, ktoré boli prítomné pri vzniku vesmíru.

Monthly Notices (B McKinley)

Ak budeme schopní takýto signál skutočne rozpoznať, bude to pre naše poznatky kľúčové. Ten nám totiž bude schopný povedať, či sú naše teórie o vzniku všetkého správne. Tento typ signálu je však veľmi slabý a práve v tomto zohráva dôležitú úlohu Mesiac. Signály sa cezeň nedostanú, aj preto nemožné komunikovať s napríklad astronautmi, ktorí sa nachádzajú na jeho opačnej strane.

Pixabay

V tomto experimente sa vedcom zatiaľ nepodarilo uspieť, avšak v budúcnosti očakávajú pozitívne výsledky. Mesiac tak slúži ako nejaký prírodný typ satelitu, ktorý signál zachytí a my si ho neskôr, pomocou teleskopu, prevezmeme. Nadchádzajúce výsledky tak závisia len od masívneho zberu dát, ktorých je vo vesmíre neúrekom. Čaká nás tak ešte veľmi dlhá cesta.

sciencealert.com