SITA

V USA skončil proces s Ghislaine Maxwellovou, ktorá spolupracovala s Jefferym Epsteinom.

Na 20 rokov väzenia odsúdil v utorok americký súd Ghislaine Maxwellovú, bývalú priateľku zosnulého amerického finančníka Jeffreyho Epsteina. Utorkový verdikt bol vyvrcholením procesu, v rámci ktorého Maxwellová čelila obvineniam z napomáhania Epsteinovi pri zabezpečovaní maloletých dievčat bohatým klientom, aby ich tí následne pohlavne zneužívali.

Maxwellová okrem toho bude musieť zaplatiť pokutu vo výške 750.000 dolárov. Podľa sudkyne Alison J. Nathanovej bolo v tomto prípade potrebné uložiť výrazný trest a vyslať tak jasný signál, že podobné zločiny budú potrestané, uvádza TASR. Kto je Ghislaine Maxwellová a prečo dostala taký veľký trest?

Článok z 30. novembra 2021 sme upravili a opätovne publikovali. 

Prepojenie s Epsteinom

Aby sme sa mohli venovať Maxwellovej, mali by sme začať kauzou ohľadom Jeffreyho Epsteina.

Americký boháč s kontaktmi na vplyvných politikov a najvyšších predstaviteľov krajiny, Jeffrey Epstein, začal mať problémy so zákonom už v roku 2005, no odsúdený bol v roku 2008 za sexuálne zneužívanie maloletých dievčat. Pomohla mu dohoda o vine a treste a odsedel si iba 13 mesiacov.

Epstein. Foto: SITA

Finančník, ktorý vlastnil súkromné lietadlá, ostrov v Karibiku či množstvo nehnuteľností, však založil tiež organizovanú zločineckú skupinu, ktorá sa mala zaoberať obchodovaním s bielym mäsom. Epstein mal údajne zamestnávať niekoľko kupliarok, ktoré mali neplnoleté dievčatá vyhľadávať a ich služby sprostredkovať boháčovi, poprípade aj ďalším klientom.

Zatkli ho 6. júla 2019 v Teterbore v štáte New Jersey po tom, ako sa vrátil súkromným lietadlom z Paríža. Bol obvinený zo založenia kriminálnej siete, ktorá mu umožňovala pohlavne zneužívať desiatky neplnoletých dievčat. Najmladšie obete mali v tom čase len 14 rokov.

Epstein mal v rokoch 2002-2005 platiť maloletým dievčatám za masáže a následne ich vo svojich domoch na Floride a v New Yorku pohlavne zneužíval. Epstein všetky obvinenia popieral a žiadal o prepustenie na kauciu, čo mu bolo zamietnuté. V prípade uznania viny mu hrozilo 45 rokov väzenia. Napokon sa finančník v auguste 2019 podľa oficiálnej verzie obesil vo svojej cele. Objavili sa však aj špekulácie, že mohol byť zavraždený.

Epstein mal väzby na vysokopostavených predstaviteľov Spojených štátov, vrátane bývalých prezidentov USA Donalda Trumpa a Billa Clintona, ale napríklad aj na princa Andrewa. Ten najmenej raz navštívil aj Epsteinov “pedofilný ostrov” Little St. James nachádzajúci sa na amerických Panenských ostrovoch v Karibiku, uvádza Telegraph.

Ghislaine Maxwellová sa s Epsteinom stretla niekedy v období medzi koncom 80. a začiatkom 90. rokov. Mali spolu románik, ako uvádza archivovaný článok portálu The Cut, aj keď povaha ich vzťahu je dodnes nejasná. Bola skôr jeho partnerkou, asistentkou a Epstein ju zvykol označovať za jeho najlepšiu priateľku.

Foto: SITA

Maxwellová sa tiež priatelila s princom Andrewom a títo traja, spolu s Epsteinom, sa často stretávali, píše Telegraph.

Lovkyňa dievčat

Rôzne obvinenia Maxwellovej sa objavili už dávnejšie. Ako píše BBC, jedna z obetí Epsteina, Virginia Giuffre, obvinila Maxwellovú, že ju vo veku 15 rokov zamestnala ako masérku pre Epsteina.

FILE – Virginia Roberts Giuffre. Foto: SITA

Aj Sarah Ransomeová, ďalšia z obetí Epsteina, tvrdí, že Maxwellová pomáhala finančníkovi. Ghislaine ovládala dievčatá. Bola ako hlava operácie obchodovania so sexom. Maxwellová podľa nej navštívila Epsteina na jeho ostrove a uisťovala sa, že dievčatá robia to, čo majú.

„Vedela, čo má Jeffrey rád. Pracovala a pomáhala udržiavať Jeffreyho štandard zastrašovaním dievčat,“ povedala.

Sarah Ransome. Foto: SITA

Partneri v zločine

Obvinenia, ktoré sa na ňu valili od desiatok dievčat, obhajoba popierala. Vraj bola Maxwellová iba obetným baránkom za Epsteinove zločiny, za ktoré po jeho smrti, nie je možné nikoho iného odsúdiť. Prokuratúra však tvrdila, že dvojica Epstein-Maxwellová boli partnermi v zločine pri sexuálnom zneužívaní.

Ghislaine Maxwell

Z bohatej rodiny

Ghislaine Maxwellová má v súčasnosti 60 rokov a pôvodom je Francúzka, má však občianstvo Spojeného kráľovstva a tiež USA. Pochádza z prominentnej bohatej rodiny a aj jej kariéra sa vyvíjala mimoriadne sľubne. Jej otec Robert Maxwell bol mediálny magnát a tiež aj člen parlamentu. Pôvodom pochádzal z Československa, zo zakarpatskej Rusi, ktorá je teraz časťou Ukrajiny.

So svojím otcom mala veľmi dobrý vzťah, dokonca po nej pomenoval luxusnú jachtu – Lady Ghislaine. Práve v blízkosti tejto jachty bolo v roku nájdené jeho telo v mori pri Kanárskych ostrovoch. Jeho smrť bola uzavretá ako samovražda, aj keď sa objavili rôzne nejasnosti a špekulácie, ktoré samovraždu spochybňovali.

Najnovšie články