Ilustračná foto: Unsplash

Kvíz, ktorý vám ukáže tie najnetradičnejšie zvyky a tradície z celého sveta.

Každá krajina alebo kultúra má svoje vlastné zvyky a tradície, ktoré dodržiava. Kým na Slovensku je to napríklad vynášanie Moreny alebo stavanie Mája, na iných miestach oslavujú penisy, odrezávajú ženám kúsky z prstov alebo hádžu novorodencov z výšky aj niekoľko desiatok metrov. 

Spoznávanie týchto zvykov a tradícií nám rozširuje obzor a predstavu o svete. Pre niektorých ľudí je ich zachovávanie skutočne dôležité. Môže napríklad priniesť šťastie a zbaviť smoly.

V dnešnom kvíze sa pozrieme na skutočne netradičné zvyky, ktoré ľudia dodržiavajú a je to pre nich úplná samozrejmosť, ako pre nás napríklad spomínaná Morena. Otestujte sa, alebo skúste tipovať a zistite niečo nové o pestrom svete, v ktorom žijeme.

Ak sa vám tento kvíz páčil, vyskúšať môžete aj ďalšie v našej sekcii kvízov.

S akou zeleninou sa každoročne konajú súboje v Španielsku?

Ilustračná foto: Unsplash

Festival nazývaný aj La Tomatina sa koná každoročne v Španielsku v meste Bunol neďaleko Valencie. V stredy do ulíc prichádzajú ľudia, ktorí spolu vedú paradajkové boje. Zúčastňujú sa ich tisíce ľudí a dnes patrí táto zábavka medzi obľúbené turistické lákadlá. Tradícia siaha do roku 1945, kedy sa tu odohrala skutočná bitka paradajkami.

Kedy si musia ženy v indonézskom kmeni Dani odrezať časti z prstov?

Ilustračná foto: Unsplash

Podľa miestnych tradícií pri smrti blízkeho musia ženy kmeňa Dani prejaviť svoj smútok nie iba psychickým trúchlením, ale aj fyzickou bolesťou. Keď zomrie nejaký člen ich rodiny, spolu s ním prichádzajú aj o časť prsta. V priebehu rokov sa teda ich ruky radikálne menia.

Pre aké zvieratá usporiadajú v Thajsku bufet s kilogramami jedla?

Ilustračná foto: Unsplash

Ak túžite vidieť opice otvárať plechovky od Coca-Coly alebo to, ako si pochutnávajú na viac ako 3-tisíc kilogramoch ovocia a zeleniny, navštívte Thajsko koncom novembra. Koná sa tu slávnosť, na ktorej opice pre šťastie takto pohostia, nechýba však tanec ani opičie kostýmy.

Prečo vás v Dánsku zasypú škoricou pri oslave 25. narodenín?

Ilustračná foto: Unsplash

V Dánsku sa stále udržiava tradícia so škoricou. Ak dovŕšite tento vek a nie ste ženatí, je možné, že vás tu priatelia zasypú týmto korením. Škorica má síce príjemnú vôňu, ale vieme si predstaviť, že pri náhlom vdýchnutí môže byť táto tradícia aj veľmi nepríjemná.

V ktorej krajine hádžu pre šťastie novorodencov z výšky 15 metrov?

Ilustračná foto: Unsplash

Nech to môže znieť akokoľvek nebezpečne, v indickom štáte Karnátaka je tento rituál nositeľom šťastia. Ide o 500 rokov starú tradíciu, pri ktorej kňaz vyhadzuje dieťa z balkóna chrámu Sri Santeswar a dolu ho chytajú do bielej plachty. Niektoré zdroje uvádzajú, že táto výška nie je 1,5 ale 30 metrov. Na bábätko teda čaká v skutku adrenalínový zážitok.

V ktorej krajine jedia ženy po pôrode placentu?

Ilustračná foto: Unsplash

Placenta je plná živín. A presne to je dôvodom, prečo ju ženy v niektorých krajinách po vlastnom pôrode zjedia. Táto tradícia sa udržiava napríklad v Číne, Jamajke alebo v niektorých častiach Indie.

Čo nemôžu robiť tri dni po svadbe členovia kmeňa Tidong v Malajzii?

Ilustračná foto: Unsplash

Viete si predstaviť 3 dni neísť vôbec na toaletu alebo sa umyť? Ak by ste túžili po šťastnom manželstve a boli členom tohto kmeňa, museli by ste to vydržať. Pár je prísne kontrolovaný a aby sa im to podarilo splniť, jedia alebo pijú skutočne iba minimálne.

Ako si islamské krajiny pripomínajú obetu Mohamedovho vnuka Husajna?

Ilustračná foto: Unsplash

Na počesť obete, ktorú Husajn vykonal, sa v niektorých islamských a indických krajinách konajú sprievody, ktorých súčasťou je bičovanie. Aby si uctili jeho pamiatku, muži sa na uliciach bičujú železnými reťazami.

V ktorej krajine hádžu do nevesty vajíčka alebo pokazené mlieko?

Ilustračná foto: Unsplash

Pre ženy v našich končinách sú svadba a oslavy s ňou spojené možnosťou zažiariť vo vysnívaných šatách s dokonalým výzorom. V Škótsku na nevesty pred svadbou však čaká rituál, v ktorom do nej hádžu rôzne pokazené potraviny alebo vajíčka. Keď je poriadne zašpinená, čaká ju sprievod mestom. Táto tradícia má ženám pred svadbou ukázať, že aj takéto náročnejšie chvíle ju budú vo vydatom živote čakať.

V ktorej krajine sa koná festival uctievajúci penisy kvôli legende o žene s démonom so zubami vo vagíne?

Ilustračná foto: Unsplash

Tradícia vychádza z legendy, podľa ktorej mala žena vo vagíne démona, ktorý sa pokúsil odhryznúť dvom mužom penisy. Aby túto kliatbu prelomila, dala si u kováča vyrobiť železný penis, ktorý zlomil démonovi zuby. Každoročne sa v japonskom Kawasaki koná festival, ktorý uctieva penisy. Navštevujú ho tisíce ľudí rôznej orientácie aj pohlavia.

scoopwhoop.com, alhambra-instituto.org, canadiantraveller.com
0
Uložiť článok
Komentovať