Už dnes v noci (pondelok 3. 7.) budeme môcť na oblohe sledovať prvý z nadchádzajúcej série supersplnov. Tie budeme môcť pozorovať na oblohe každý mesiac až do septembra, informuje portál iMeteo.
Prvý superspln nastane v pondelok 3. 7. „Následne nastanú ďalšie supersplny, konkrétne v poradí: druhý superspln nastane 1. augusta, tretí 31. augusta a posledný superspln bude 29. septembra,“ píše portál.
„Tretí superspln však bude ešte niečím špeciálny. Keďže v jednom kalendárnom mesiaci nastanú dva splny, teda 1. augusta a aj 31. augusta, tak v takomto prípade o druhom splne v mesiaci hovoríme ako o Modrom mesiaci.“
„Posledný augustový deň nás tak dokonca čaká modrý supermesiac. Tento modrý superspln bude zároveň najbližším splnom pre rok 2023, kedy bude Mesiac od Zeme vzdialený „len“ 357 344 km,“ informuje iMeteo.
O supersplne hovoríme, ak ide o „bežný spln“, no Mesiac je bližšie k Zemi. „Ak nastane situácia, že je Mesiac v splne a navyše blízko perigea, čiže najbližšie k Zemi, vtedy svieti mimoriadne jasne. Mesiac sa na oblohe javí väčší až o 14 % a svieti o 30 % jasnejšie. To, že je Mesiac naozaj veľký, sa nám môže zdať najmä pri východe alebo pri západe, keď je Mesiac nízko nad obzorom. Vtedy sa zdanlivo naozaj javí ako obrí Mesiac,“ vysvetľuje portál.
Nahlásiť chybu v článku