Foto: Profimedia

Implózia takýchto rozmerov nie je pre bežného človeka často vídaným javom.

To, čo si mnohí odborníci mysleli, sa včera stalo realitou. Trosky nájdené na dne Atlantiku pri Titanicu boli zo stratenej miniponorky, čo vo štvrtok potvrdila americká pobrežná stráž (USCG). Spoločnosť OceanGate, ktorá stratenú miniponorku Titan prevádzkovala, pokladá všetkých piatich pasažierov plavidla za mŕtvych, malo totiž dôjsť k implózii.

Článok pokračuje pod videom ↓

Pasažieri nemali šancu

Pojem implózia sa včera stal na Googli veľmi vyhľadávaným artiklom. Práve tento jav bol dôvodom tragédie ponorky Titan, pri ktorej zahynuli piati ľudia. Väčšina zdrojov implóziu označuje ako prudké vyrovnanie tlakov smerom dovnútra, čím sa značne naruší štruktúra daných predmetov. Zjednodušene hovoríme o tom, že tlak vo vnútri predmetu (ponorky) bol výrazne nižší ako tlak okolia. Implózia je teda opakom explózie a jej následky sú desivé.

Pri takýchto podmorských hĺbkach už hovoríme o obrovských číslach, konkrétne v miestach, kde sa nachádza vrak Titanic, je tlak 4-tisíc ton na meter štvorcový. Pomerne zrozumiteľne opísali implóziu aj s názorným príkladom známi Myth Busters.

Pre lepšie pochopenie pridávame aj ďalšie príklady a simulácie toho, ako môže tento jav pôsobiť na skutočné predmety. Po zhliadnutí uvedených záberov je jasné, že pasažieri ponorky Titan nemali žiadnu šancu na prežitie.

Uložiť článok

Najnovšie články