Foto: Ľadovec Mer de Glace, ETH-Bibliothek Zürich /Dr Kieran Baxter, University of Dundee

Vedcom sa podarilo porovnať historické zábery s novými fotografiami.

Topenie ľadu na našej planéte neznamená len dramatické zábery plávajúcich ľadových krýh v Antarktíde či topenie ľadu na opačnom póle Zeme. Ľadu za posledné desaťročia ubúda aj v horských oblastiach, kde ľadovce predstavujú mimoriadne dôležitú zložku miestnych ekosystémov. Zmeny sa pritom netýkajú len najvyššieho pohoria sveta, ale aj európskych veľhôr.

Výskumníkom z univerzity v škótskom meste Dundee sa podarilo vyhotoviť zábery alpských ľadovcov a porovnať ich s presne 100 rokov starými fotografiami švajčiarskeho pilota Waltera Mittelholzera. S pomocou moderných metód dokázali vytvoriť porovnávacie fotografie, ktoré zachytávajú dôsledok klimatickej zmeny na najznámejšie ľadovce v Alpách, informuje v tlačovej správe Univerzita v Dundee. Len pred nedávnom Medzivládny panel pre zmenu klímy varoval, že horské oblasti môžu do roku 2100 stratiť až 80% svojho ľadu. Dramatická zmena pritom prebehla aj za uplynulé storočie.

Švajčiarsky pilot a fotograf Walter Mittelholzer vyhotovil fotografie známych alpských ľadovcov z dvojplošníka v roku 1919. Presne o 100 rokov neskôr sa Kieran Baxter a Alice Wattersonová z univerzity v Dundee rozhodli vytvoriť rovnaké fotografie a porovnať tak dôsledky klimatickej zmeny na alpské ľadovce.

Ľadovec Argentière (1919 - 2019), ETH-Bibliothek Zürich /Dr Kieran Baxter, University of Dundee

Fotografie zachytávajú ľadovce Bossons, Argentière, Mer de Glace, ktoré sa nachádzajú na severnej strane masívu Mont Blanc v západnej časti Álp. Porovnanie záberov s 100-ročným časovým odstupom ukazuje, aké veľké množstvo horské ľadovce v dolinách pod najvyšším vrcholom Európy stratili. Podľa výskumníkov sú zábery jasným dôkazom dôsledkov klimatickej zmeny, ktoré urýchľujú topenie ľadu v alpských dolinách.

Ľadovec Mer de Glace, ETH-Bibliothek Zürich /Dr Kieran Baxter, University of Dundee
Uložiť článok

Najnovšie články