Foto: NASA/Landsat

Grónske ľadovce ustúpili za posledné desaťročia o celé kilometre.

Najväčší ostrov sveta má za sebou náročné leto. Mimoriadne vysoké teploty, rýchle a intenzívne topenie ľadovcov, ale aj požiare, ktoré sa okrem toho vyskytovali aj za polárnou kružnicou na Sibíri či Aljaške. Nejde však len o tento rok. Presnejšie, Grónsko má za sebou ťažké desaťročia.

Ľadovce ustupujú, odhaľujú skalné podložie, menia farbu a z číreho ľadu je čoraz častejšie skôr ľadovo-kamenno-prachová zmes. Krajina, ktorá je aktuálne symbolom dôsledkom klimatickej zmeny sa tej svojej vyhnúť nedokáže. Na prvý pohľad to možno nevidieť, ak sa ale pozrieme na porovnanie satelitných záberov, ktoré zverejnila americká NASA, je to do očí bijúce.

Porovnanie ľadovcov na juhovýchode Grónska v rokoch 1972 a 2019, Foto: NASA/Landsat

Kontinentálny ľadovec je ako podivný živý organizmus. Cez leto sa zmenšuje, na rozsiahlych územiach mizne, aby mohol počas chladných mesiacov opäť narásť do svojich starých rozmerov. Ak sa však menia dlhodobé klimatické podmienky, mení sa aj ľad.

Teplé mesiace sú čoraz teplejšie, prichádzajú skôr a dlhšie bránia aj nástupu zimy. Tá je potom čoraz kratšia, stále veľmi chladná, no pre niečo, čo  by sme mohli nazvať regeneráciou ľadovca, to už nestačí. Z dlhodobého hľadiska nám potom ľadovce miznú pred očami.

Taký je aj príbeh tých v Grónsku. Na satelitných záberoch programu Landsat, ktorý (nielen) grónske ľadovce pozorne sleduje už od 70. rokov je viditeľné, že ľadovce ustupujú o celé kilometre, majú čoraz menej ľadu a odhaľujú, čo sa skrýva pod bielou pokrývkou ostrova. A síce zábery ukazujú len trojicu severskou mytológiou pomenovaných ľadovcov Helheim, Fenris a Midgard, negatívny jav možno bez váhania zovšeobecniť na celé Grónsko.

Porovnanie ľadovca Helheim v rokoch 1972 a 2019, Foto: NASA/Landsat

Kým ľadovec Helheim (na detailnej snímke), jeden z najznámejších a najväčších v Grónsku, ustúpil od roku 1972 o 7 a pol kilometra, pri Midgarde už hovoríme o 16 kilometroch. Nad fjord ustúpil dokonca do takej výšky, že sa rozdelil na polovice. Čím menší ľadovec je, tým ťažšie odoláva vysokým teplotám a tým rýchlejšie bude aj minulosťou. Pre tento rok sa však obávať najhoršieho netreba. Kritické bude znovu leto. A po ňom aj všetky ďalšie.

Uložiť článok

Najnovšie články