Ilustračná foto: pixinio

Uvedený prípad hlásia v tej istej časti Guiney, kde bola v rokoch 2014 - 2016 epidémia eboly, ktorá spôsobila smrť najmenej 11 325 ľudí.

Úrady v západnej Afrike potvrdili prvý známy prípad vírusu Marburg v tomto regióne. Udialo sa tak po tom, ako v štáte Guinea na vysoko nákazlivú hemoragickú horúčku spôsobenú týmto vírusom skonal minimálne jeden človek. Informovala o tom v pondelok Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Článok pokračuje pod videom ↓

Zdravotnícki predstavitelia uviedli, že sa pokúšali vypátrať všetky kontakty zosnulého pacienta, ktorý vyhľadal lekárske ošetrenie v Gueckedou – meste na juhu Guiney neďaleko hraníc so Sierrou Leone a Libériou.

Spôsobuje krvácanie z telesných otvorov

Uvedený prípad hlásia v tej istej časti Guiney, kde bola v rokoch 2014 – 2016 epidémia eboly, ktorá spôsobila smrť najmenej 11 325 ľudí. Menšie ohniská eboly zasiahli rovnakú oblasť aj začiatkom tohto roka, pričom zomrelo 12 osôb.

Foto: NIAID, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Vírus Marburg patrí do tej istej skupiny ako ebola. V minulosti prepukli epidémie tohto vírusu vo viacerých afrických krajinách – v Angole, Kongu, Keni, Juhoafrickej republike a Ugande. „Potenciál rozsiahleho šírenia vírusu Marburg znamená, že ho musíme zastaviť,“ povedala šéfka africkej kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Matshidiso Moeti.

Na vírus Marburg neexistuje schválený liek ani vakcína. Medzi ľuďmi sa šíri kontaktom s telovými tekutinami infikovanej osoby. Medzi príznaky patrí vysoká horúčka a bolesti svalov. Niektorí pacienti neskôr krvácajú cez telesné otvory, ako sú oči a uši. Evidovaná miera úmrtnosti v súvislosti s vírusom Marburg v predchádzajúcich ohniskách nákazy bola až 88 %.

Vírus objavili v roku 1967 v Nemecku. Vtedy sa ním v meste Marburg nakazili viac ako tri desiatky laboratórnych pracovníkov a lekárov, pričom sedem ľudí zomrelo. Pôvod nákazy pochádzal od opíc dovezených na pokusy z Ugandy.

Uložiť článok

Najnovšie články