Foto: ESO/VISTA/J. Emerson [CC BY 4.0], via Wikimedia Commons

Dobré ráno, je streda 23. januára a my máme pre vás pripravený ďalší Interez PODCAST.

Vitajte pri truhom tohtoročnom dieli pravidelného týždenného Interez podcastu. Prinášame vám ho každú stredu ráno. Ak ste nestihli ten minulý, posledný v roku 2018, nájdete ho na tomto odkaze


V dnešnom podcaste si budete môcť vypočuť:

  • Aké plány má ľudstvo v roku 2019 vo vesmíre? Pestovanie plodín na Mesiaci, vesmírny internet, vzorky pôdy z Mesiaca či asteroidu a prvá ľudská posádka SpaceX
  • Jednu z posledných krajín, kde na každom kroku možno cítiť závan socializmu môžete nájsť uprostred Karibiku. Na expedíciu na Kubu vás v Cestovateľskom kine zoberie Katarína Lišková. Jej krásnu aj odvrátenú tvár vám predstaví v košickom Kine Úsmev 12. februára. Lístky dostupné tu.
  • Tipy na filmové novinky: Príbeh psíka putujúceho 600 km späť k svojmu majiteľovi, iránsky snímok Prasa so satirickým pohľadom na Islam či očakávaná Trhlina
  • Obchodný reťazec na Novom Zélande prestal baliť zeleninu do plastov. Tržby stúpli o 300%
  • Na Chopku zrekonštruovali Kamennú chatu. Očarí modernou no stále tradičnou architektúrou a interiér plný malých detailov

Síce je len 23. deň roku 2019, no vesmír priniesol už niekoľko zaujímavých udalostí. Hneď začiatkom roka svet sledoval prelet sondy New Horizons okolo Ultima Thule, najvzdialenejšieho objektu, ktorý kedy ľudstvo vo vesmíre skúmalo. O pár dní na to, na odvrátenej strane Mesiaca pristála čínska sonda, na ktorej aktuálne klíčia semená bavlníka či zemiakov.

Na tento rok to však ani zďaleka nie je všetko. Vesmírne spoločnosti majú pre nás prichystaný poriadne zaujímavý rok a rozhodne bude čo obdivovať.

Prvá súkromná kozmická loď na Mesiaci

Na začiatku februára zažije dobývanie vesmíru ďalší veľký míľnik. Izraelská súkromná nezisková spoločnosť SpaceIL totiž s pomocou rakety Falcon9 spoločnosti SpaceX vynesie do vesmírneho priestoru svoju vlastnú súkromnú kozmickú loď. Ak všetko pôjde podľa plánu, v marci alebo v apríli by kozmická loď mala pristáť na povrchu Mesiaca.

SpaceIL sa tak stane prvou súkromnou spoločnosťou, ktorej sa niečo podobné podarí a Izrael v poradí štvrtou krajinou, ktorá pristála na povrchu prirodzeného satelitu Zeme.

Foto: Oshratsl [CC BY-SA 4.0], from Wikimedia Commons

Pridáva sa aj India

O skúmanie Mesiaca je v aktuálnom období akýsi priveľký záujem. Ku krajinám, ktoré dokázali pristáť na jeho povrchu, sa možno čoskoro pridá aj India. V apríli tohto roku sa totiž k jeho povrchu vydá sonda Chandrayaan-2 (Čandraján).

Misia, ktorá preložená z hindštiny znamená Mesačná loď môže znamenať, že sa do zoznamu pristátí na Mesiaci zaradí ďalšia ázijská krajina. Indický rover by mal mesačnom južnom póle pristáť ako druhý v histórii ľudstva.

Unikátne zábery Jupitera

Misia Juno americkej NASA dosiahla Jupiter už v roku 2016. Od tohto momentu objasnila množstvo tajomstiev a priniesla jedinečné zábery najväčšej planéty našej slnečnej sústavy. V roku 2018 bola misia Juno predĺžená a aj nasledujúce mesiace sa tak môžeme tešiť na ďalšie unikátne zábery z Jupitera.

K najväčšej planéte sa sonda priblíži po prvýkrát tento rok už vo februári. Blízke prelety bude potom opakovať počas celého roka ešte šesťkrát.

Foto: NASA/JPL [Public domain], via Wikimedia Commons

Vesmírny internet

O plánoch spoločnosti SpaceX s vybudovaním siete vesmírneho internetu s pomocou celkom 12-tisíc satelitov umiestnených na nízkej obežnej dráhe Zeme ste už určite počuli. SpaceX má však konkurenta, o ktorom sa vo svete až tak často nehovorí.

Je ňou spoločnosť OneWeb s rovnakým cieľom vysokorýchlostného a lacného internetu, ktorá už vo februári tohto roku plánuje na orbitu vyniesť svojich prvých 10 satelitov. Ďalšia desiatka by na obežnú dráhu mohla poputovať údajne v druhej polovici roku 2019.

SpaceX po prvýkrát s ľudskou posádkou

Ani spoločnosť SpaceX to však nebude v roku 2019 flákať. Na 17. júna má totiž naplánovaný štart znovupoužiteľnej kozmickej lode Crew Dragon. Po prvýkrát však bude na misii spoločnosti aj ľudská posádka. Pilotovanú verziu kozmickej lode Dragon majú totiž otestovať dvaja americký astronauti, veteráni spoločnosti NASA Doug Hurley a Bob Behnken.

SpaceX tak v roku 2019 zažije svoj veľký míľnik, ktorý môže predznamenať ďalší rýchly rast spoločnosti, ktorá chce ešte v prvej polovici 21. storočia kolonizovať Červenú planétu.

Foto: NASA/SpaceX [Public domain], via Wikimedia Commons

Boeing mieri do vesmírneho priestoru

Dôležitý rok zažije aj spoločnosť Boeing. Tá totiž v spolupráci s americkou NASA plánuje na rok 2019 štart kozmickej lode Starliner. Jej hlavnou úlohou by v budúcnosti mala byť doprava astronautov na Medzinárodnú vesmírnu stanicu či súkromné vesmírne stanice na obežnej dráhe Zeme.

Celý koncept kozmickej lode Starliner je podobne, ako v spoločnosti SpaceX, koncipovaný na jej opätovné použitie. Prvý let Starlineru, ktorého sa dočkáme v roku 2019 však bude bez posádky a kozmickú loď by mala na obežnú dráhu vyniesť nosná raketa NASA Atlas V.

Opäť najbližšie k Slnku

Začiatkom novembra sa k Slnku priblížila sonda Parker Solar Probe a prekonala hneď niekoľko rekordov ľudstva. Dosiahla najväčšiu pohybovú rýchlosť a k centru našej slnečnej sústavy sa priblížila najbližšie zo všetkých, človekom vytvorených mechanizmov. V aktuálnom roku a aj v tých nasledujúcich budeš Parker Solar Probe navyše svoje rekordy ďalej prekonávať.

Misia sondy totiž spočíva v obletovaní Slnka a neustálom približovaní k jeho povrchu. Najmenšie vzdialenosti k Slnku dosiahne sonda začiatkom apríla a potom i začiatkom septembra. Zaujímavý bude aj prelet sondy okolo Venuše, ku ktorému by malo dôjsť koncom decembra 2019. Práve gravitačné pole Venuše totiž počas misie slúži na spomalenie sondy pri každom jej prelete.

Foto: NASA/Johns Hopkins APL/Steve Gribben [Public domain], via Wikimedia Commons

Vzorky z Mesiaca i asteroidu

Podobne zaujímavý ako úvod roku 2019 bude v prieskume vesmíru aj jeho záver. V decembri 2019 by totiž mala odštartovať misia čínskej vesmírnej agentúry Čchang-e 5. Má ísť vôbec o prvú návratovú čínsku misiu, ktorá by mala na zemský povrch priniesť mesačné vzorky pôdy.

V decembri 2019 by tiež mala z povrchu asteroidu Ryugu vyštartovať japonská sonda Hajabusa 2. Vzorky z asteroidu, ktoré by mala sonda doručiť na Zem v roku 2020 majú priniesť nové poznatky o vývoji slnečnej sústavy či pôvode vody a života na Zemi.


Podcast portálu Interez môžete bezplatne počúvať a samozrejme odoberať na týchto platformách:


Ďakujeme, že ste opäť počúvali Interez PODCAST, majte príjemný zvyšok týždňa. 

Uložiť článok

Najnovšie články