foto: By Evrard d'Espinques - Gallica, Public Domain, Link

O Camelote ste už iste počuli aj vy.

Aj keď možno nie ste fanúšikmi histórie, vzniklo o ňom niekoľko filmov a legenda okrúhleho stola patrí medzi klasické. Vzhľadom na to, že ide o legende, o Camelote koluje mnoho informácií, pričom overiť ich je už takmer nemožné. Profesor na dôchodku si však myslí, že sa mu podarilo objaviť miesto, kde stál pred 1 400 rokmi hrad kráľa Artuša.

Výhodná pozícia

Expert na literatúru o kráľovi Artušovi, Peter Field tvrdí, že hrad stál kedysi v blízkosti rímskeho opevnenia s názvom Camulodunum v západnej časti Yorkshireu v Británii. Ak by tak skutočne bolo, bola by to pre kráľa Artuša, ktorý žil okolo roku 500 nášho letopočtu, skutočne výhodná pozícia, vďaka ktorej by dokázal svoj hrad uchrániť pred nepriateľmi.

Podarilo sa vyriešiť záhadu?

Field bol učiteľom na britskej univerzite Bangor od roku 1964 až do roku 2004 a hovorí, že na tento objav prišiel ešte v roku 2016 celkom náhodne. Díval sa na mapu a zrazu mu to do seba všetko zapadlo. Myslí si, že vyriešil záhadu, ktorú sa nikomu nepodarilo objasniť dlhých 1 400 rokov. Svoj objav prezentoval Field na pôde univerzity už pred dvoma rokmi, samozrejme, je to zatiaľ len hypotéza a bude potrebný ešte nejaký ten čas, aby sa ju podarilo overiť. Hľadaniu Artušovho hradu sa odborníci z rôznych oblastí venujú už stáročia, no zatiaľ sa nikomu nepodarilo potvrdiť ani to, že Camelot vôbec existoval a nie je len súčasťou legiend, o jeho presnej pozícii nehovoriac.

Legenda alebo skutočnosť

Ako sme už spomenuli, rukolapný dôkaz, že Artuš a jeho hrad Camelot skutočne existovali, nejestvuje. Vedkyňa Bec Crew však hovorí, že je zaujímavé, akým spôsobom sa legenda viaže na skutočne existujúce miesta a historické udalosti. Prenesme sa však cez fakt, že je to zatiaľ stále legenda a predstavme si, že Camelot naozaj existoval. Kde by sa nachádzal? Medzi doterajšie odhady patrili miesta, ako Wales alebo zámok Cadbury v Anglicku. Nepodarilo sa však nájsť archeologické dôkazy, ktoré by to potvrdili.

Výhoda pre vojsko

Field sa teda rozhodol, že zájde o niečo ďalej a porovná umiestnenie zámkov s historickými údajmi, ktoré sa viažu k legende o Artušovi. Po dôkladnom skúmaní hovorí, že najviac mu do kontextu zapadá oblasť v Anglicku s názvom Slack. Odôvodňuje to tým, že pred 1 400 rokmi by toto miesto bolo strategicky mimoriadne výhodné. Aj keď sa zdá, že zámok by bol uprostred ničoho, Británia musela v tých časoch čeliť vpádom nepriateľa z rôznych strán a ak by tu Camelot skutočne bol, vojsko kráľa Artuša by malo značnú výhodu.

Pozmenený názov

Ďalším dôkazom má byť názov opevnenia, ktoré sa volalo Camulodunum. Field sa domnieva, že názov bol časom pozmenený a práve z neho vzniklo pomenovanie Camelot. To by vysvetľovalo aj fakt, že aj keď žil Artuš údajne okolo roku 500 nášho letopočtu, prvá zmienka o ňom sa objavila až v roku 1 180. Žiadna zmienka o Artušovi ani o Camelote sa pred rokom 1 180 nenašla. Okrem toho, na spomínaných miestach sa nedávno podarilo archeológom objaviť pozostatky múrov a momentálne pracujú na tom, aby o ich pôvode zistili viac.

Aj keď je Fieldovo nadšenie pochopiteľné, mnohí odborníci krútia hlavami. Domnievajú sa totiž, že Artuš nikdy neexistoval a legenda je len súhrnom informácií o rôznych panovníkov, ktorí v Anglicku vládli.

sciencealert
Uložiť článok

Najnovšie články